Skutecznie konwertujący Landing page - co musisz zrobić, aby go mieć
Autor: Karol Andruszków
Jak sprawić, by klient skorzystał z Twojej oferty? Czy firmowa strona internetowa to dobre narzędzie, by go przekonać? Z reguły tak. Ale w niektórych przypadkach strony posiadają wiele informacji, które mogą odciągnąć uwagę odbiorcy - podczas gdy w sprzedaży i marketingu liczy się prosty, przejrzysty komunikat.
Rozwiązaniem jest dobrze skonstruowany Landing page. Zgodnie z badaniami HubSpot posiadanie dużej ilości landing page’y (10-12) może zwiększyć ilość pozyskiwanych leadów aż o 55%! W tym artykule dowiesz się, jak stworzyć Landing page, który zdobędzie dla Ciebie klientów.
Landing page - co to?
Landing page to dedykowana konkretnej grupie docelowej strona www, która ma mobilizować użytkownika do wykonania konkretnego działania (np. dokonania zakupu, rezerwacji wizyty, pozostawienia danych kontaktowych). Nazwa wzięła się stąd, że jest to pierwsza strona, na którą “ląduje” (czyli trafia) użytkownik w wyniku działań marketingowych - zwykle po kliknięciu w link reklamy w wyszukiwarce lub w mediach społecznościowych albo wysłany w mailingu.
Zwykle strona lądowania przybiera formę tzw. one page lub single page (witryny, która nie posiada dodatkowych zakładek) i składa się z sekcji i haseł (CTA), które przekonują odwiedzającego do wykonania konkretnej akcji.
Dwa typy Landing page’y
Landing page’e mogą realizować różne cele, jednak można wyróżnić dwie ich podstawowe kategorie - ze względu na pełnioną funkcję.
1. Click Through Landing page
2. Lead Generation Landing page
Click Through Landing page
Celem takiej witryny jest przejście na inną stronę, która z reguły jest znacznie bardziej rozbudowana, np. Landing page prezentuje tylko część oferty i jej zalety, a odsyła do strony, która zawiera dokładne informacje na temat oferowanych produktów lub usług, ich cen, dostępności. Często na takiej stronie, do której nastąpiło odesłanie, użytkownik może dokonać zakupu.
Lead Generation Landing page
Celem takiej strony jest zebranie danych użytkownika - jego imienia i nazwiska, numeru telefonu czy adresu e-mail. Na takim Landing page’u może się znaleźć zachęta do pozostawienia kontaktu, celem przedstawienia oferty, ale dane użytkowników mogą zostać zbierane w bardziej subtelny sposób. Firmy oferują zniżkę za zapisanie się do newslettera lub udostępniają darmowe przydatne materiały (e-booki, raporty, infografiki) osobom, które w zamian podadzą swój adres e-mail.
Czemu Landing page jest ważny?
W kampaniach reklamowych tworzenie Landing page przynosi znacznie lepsze efekty niż strony internetowej pełniącej wiele funkcji oraz adresowanej do różnych grup odbiorców. Ważne jest skupienie przekazu na jednej rzeczy, do której chcemy przekonać osobę odwiedzającą taką stronę docelową. Wszystkie informacje powinny być łatwo dostępne, dobrze widoczne, logicznie ułożone, a wykonanie akcji - jak najprostsze. To właśnie głównie dzięki tej prostocie informacji i skupieniu na jednym celu oraz na zaadresowaniu do jednej grupy odbiorców Landing page zazwyczaj są znacznie efektywniejsze niż strony internetowe, oczywiście efektywniejsze tylko w zakresie realizacji tego jednego celu.
Jaki jest główny cel Landing page?
Landing page tworzy się do zwiększania konwersji. Konwersja to ważne działanie, podejmowane na danej stronie przez odwiedzającego np: wysłanie zapytania przez formularz kontaktowy, rejestracja konta, rezerwacja terminu czy zakup. Jeśli marzysz o większej konwersji ze swoich działań online - Landing page będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wszystko co zawiera jest stworzone po to, aby doprowadzić użytkownika do jednego działania. Może mieć on większy wpływ na podniesienie ważnej dla Ciebie konwersji nawet niż np. strona internetowa, na której znajduje się zbyt wiele rzeczy, które mogą rozproszyć odbiorcę.
Do czego jest używany Landing page?
Jak zostało powiedziane cel Landing page jest jasny - zbieranie konwersji. Jednak cel konwersji będzie się różnić w zależności od rodzaju projektu. Dla sklepów online będzie to zakup produktu, dla branży hotelarskiej dokonanie rezerwacji, a dla bloga firmowego zapis do newslettera. Stąd też wywodzą się różne rodzaje Landing page, które na wiele sposobów zachęcają użytkownika do podjęcia kluczowego działania. Oto niektóre z nich:
Przeważnie tworzy się go w przypadku wejścia na rynek nowego produktu. Strona zawiera wtedy szczegółowe informacje o produkcie jak np. jego opis, cenę czy miejsce w jakim można dokonać jego zakupu.
Jest to Landing page którym głównym celem jest zachęcanie użytkowników do subskrypcji np. newslettera. Taka strona wyróżnia się najczęściej banerem z chwytliwym nagłówkiem, przyciskiem CTA i formularzem zapisu.
Tego typu Landing page jest wykorzystywany w przypadku planowanej premiery jakiegoś produktu czy wydarzenia. Często zdarza się, że taka strona zawiera tylko odliczanie do danej premiery bez bardziej szczegółowych informacji. Ma to na celu zbudowanie oczekiwania i większego zainteresowania danym produktem czy wydarzeniem.
Landing page vs website
Landing page nie zastąpi Ci strony internetowej. Może być jednak jej świetnym uzupełnieniem i pomóc Ci skuteczniej promować Twoje oferty, zwiększyć liczbę subskrybentów newslettera, wizyt na Twojej stronie www czy liczbę otrzymanych zapytań - w zależności od tego, jaki będzie cel Twojej strony docelowej.
Twoja strona firmowa może być skierowana do wielu grup osób. Przykładowo, jako producent bram możesz adresować treści na Twojej witrynie do klientów indywidualnych (właścicieli domków jednorodzinnych), właścicieli firm i zakładów przemysłowych, deweloperów, architektów, pośredników sprzedaży oraz do monterów i serwisantów. Landing page pomoże takiej firmie zaadresować ofertę tylko do wybranej grupy - np. do klientów indywidualnych, poszukujących w Google fraz związanych z bramami garażowymi. Landing page będzie dla Ciebie dobrym narzędziem szczególnie wtedy, jeśli swoją ofertę kierujesz do szerokiej grupy odbiorców, a zależy Ci na dotarciu z jakąś promocją czy produktem tylko do określonej grupy odbiorców.
Czym różni się Landing page od strony internetowej?
O czym należy pamiętać zanim stworzysz Landing page?
Landing page’e są istotnymi elementami realizowanych w internecie kampanii marketingowych. Zwykle użytkownicy trafiają na nie po kliknięciu w reklamę (np. Google Ads lub Facebook Ads) albo z kampanii mailingowych i powinny być z nimi spójne. Jeśli użytkownik klika na reklamę, żeby pobrać bezpłatnego e-booka, a nie będzie mógł wykonać tej akcji, strona docelowa nie spełni swojej roli. Podobnie jeśli klika na reklamę, żeby poznać określone usługi, a na landing page’u są prezentowane innego rodzaju usługi - użytkownik poczuje się zawiedziony i szybko opuści taką witrynę. Bardzo ważne jest więc, żeby Landing page był spójny z kampaniami, które tworzysz.
Landing page może być również promowany w mediach społecznościowych, w stopce maila, w newsletterze, w każdym poście opublikowanym na blogu. Trzeba jednak rozważyć, czy osoby, do których targetujemy ofertę to ta sama grupa docelowa, z którą korespondujemy lub do której kierujemy inne działania marketingowe.
Jak zrobić Landing page z wysoką konwersją?
Praca nad Landing page powinna przebiegać poprzez realizowanie poszczególnych etapów wykonywania projektu.
Jak zrobić Landing page - w skrócie:
1. Zrób research
2. Zaplanuj sekcje
3. Stwórz mockup (makietę)
4. Napisz teksty
5. Wykonaj Landing page
Szczegóły:
1). Zrób research
Pierwsze co powinieneś zrobić to zdefiniować cel twojego Landing page'u. Dopiero wtedy zacznij research. Jak go przeprowadzić? Powiedzmy, że prowadzisz sklep z elektroniką i masz produkt, którego sprzedaż chcesz podnieść. W takim wypadku powinieneś zacząć od rozejrzenia się jak podobne działania przeprowadzała Twoja konkurencja. Czy tworzyli Landing page? Jeśli tak to jaki? Sprawdź jak wyglądał, co zawierał i jaką miał skuteczność. Pomoże Ci to w obraniu właściwego kierunku do tworzenia własnego Landing page.
2.) Zaplanuj sekcje
3.) Stwórz mockup
Stworzenie mockupu Landing page zweryfikuje zdobyte podczas researchu informacje i wstępne rozplanowanie sekcji. Zobaczenie Twojego projektu w bardziej realistycznej formie pomoże Ci dostrzec jego wady oraz zalety. Może się okazać, że np. niektóre sekcje są jednak niepotrzebne lub ich kolejność wymaga modyfikacji. Widząc mockup spróbuj wczuć się w jego odbiorcę i odpowiedzieć na pytanie “Czy ten Landing page zachęca mnie do podjęcia działania?”. Jeśli będziesz miał wątpliwości do obecnego wyglądu projektu, nie jest za późno, aby go poprawić, a nawet stworzyć od nowa. Robienie poprawek na etapie mockupu jest o wiele szybsze i łatwiejsze niż na stworzonym już Landing page.
4.) Napisz tekst
Jest to niezwykle istotna część tworzenia Landing page. Ponieważ, nie może ona zawierać wielu treści musisz wyjątkowo mocno zadbać oto, aby te które się na niej znajdą były chwytliwe i przekonywujące. Wyjątkową uwagę poświęć copy na przyciskach CTA oraz nagłówki, które są istotnym elementem Landing page. Przedstaw w nich jaką wartość dla odbiorcy dostarczasz i jak zamierzasz ją spełnić (“Kreator od BOWWE - stwórz stronę bez kodowania w 1 dzień!”).
Samo tworzeniu tekstów na Landing page warto poprzedzić podziałem mockupu na sekcje, którym powinieneś nadać cele. Dopiero wtedy zacznij tworzyć do nich nagłówki i resztę treści.
5.) Stwórz Landing page
Nadszedł czas na wykonanie ostatniego kroku - stworzenie Landing page. Możesz go wykonać na kilka sposobów.
- Tworząc Landing page od zera w kreatorze stron i Landing pages
- przy użyciu gotowych widżetów i sekcji w kreatorze stron
- wybierając gotowy szablon strony internetowej i go modyfikując
Gotów by stworzyć własną stronę?
Zaczynamy!
Pamiętaj, że po wykonaniu Landing page powinieneś go obserwować (sprawdzać jakie rezultaty przynosi, jak się na nim zachowują odwiedzający go użytkownicy) i raz na jakiś czas optymalizować, w celu osiągania jeszcze lepszych rezultatów. Jeżeli dobrze wykonałeś swoją pracę to pomysły na ewentualne poprawki warte przetestowania na pewno pojawią Ci się już w trakcie pracy nad pierwszą wersją Landing page, a zainstalowanie narzędzi typu Google Analytics, Hotjar itp. na pewno dostarczy Ci ich jeszcze więcej.
Jeżeli skorzystasz z odpowiedniego narzędzia całość powinna zająć ci bardzo mało czasu, wprowadzenie takich zmian w BOWWE zajmie Ci zazwyczaj do kilku minut.
Elementy skutecznego Landing page’a
Logo
Umiejscowienie logo na Landing page’u wydaje się sprawą oczywistą. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim odbiorca, który “wyląduje” na stronie będzie miał pewność, że znalazł się w odpowiednim miejscu – na zaufanej stronie, zaufanej firmy. Po drugie, logo jest elementem wizerunkowym i jeśli masz wiele Landing page’y będzie po prostu budowało rozpoznawalność firmy.
Przyciągający uwagę nagłówek
Prawdopodobnie na ten element Landing page najpierw zwróci uwagę internauty i od niego bardzo mocno zależy wynik finalny kampanii, stąd musi on bardzo skutecznie przyciągać uwagę i wyzwalać uczucie silnej potrzeby zapoznania się z całą stroną. W nagłówku powinieneś poinformować o szeroko rozumianych korzyściach, które klient uzyska dzięki skorzystaniu z twojej oferty, np. Wytrzymała torebka ze skóry naturalnej 30% taniej dla Ciebie!
Znając dobrze potrzeby grupy docelowej bez problemu powinieneś wymyślić bardzo dobry nagłówek, który będzie trafiał do odbiorców.
Chcesz tworzyć chwytliwe nagłówki na Twój Landing page? Zapoznaj się z artykułem, w którym są zawarte sprawdzone formuły na efektywne nagłówki.
Najważniejsze korzyści
Teraz przyszła kolej na przekonanie odbiorcy za pomocą najważniejszych korzyści. Korzyści to nie to samo co funkcje! Korzyścią powinno być coś, co w jakiś sposób rozwiązuje problem twojego konsumenta. Weźmy przykład Canva. Na stronie głównej czytamy “Canva pozwala każdemu stać się designerem”. Jeśli ktoś szuka narzędzia dla osoby, która nie jest profesjonalnym grafikiem – korzyść jaka wypływa z użycia Canvy została mu zaprezentowana od razu po „wylądowaniu” na stronie.
Najważniejsze wartości
Kolejnym elementem informacyjnym jest wypunktowanie w formie krótkich zdań najważniejszych wartości, które dostarcza produkt/usługa. Te elementy mają wyróżnić ofertę na tle konkurencji. Internauci nie czytają, a skanują informacje znalezione w Internecie, dlatego ważne jest umiejętne i oszczędne gospodarowanie przestrzenią z treścią.
Zalety oferty
To, że klient trafił na Landing page, nie jest równoznaczne z tym, że jest on zdecydowany skorzystać z Twojej oferty. Ważne jest zatem, aby przedstawić mu produkt lub usługę w taki sposób, by przekonać go, że to właśnie tego potrzebuje, a zakup w Twojej firmie jest najlepszą opcją. Podkreślając korzyści, jakie osiągnie użytkownik, odnieś się do jego pragnień, które Twój produkt lub usługa zaspokoją.
Uwaga! Nie musisz mieć od razu najlepszej oferty jakościowo, cenowo itd. Na pewno zwiększa to istotnie skuteczność, ale są także takie argumenty jak łatwość dokonania zakupu, rozwiązanie problemów klienta, które to właśnie zakup Twojej oferty rozwiązuje. Skoro klient już trafił na Twoją ofertę, spraw żeby odebrał ją jako wystarczająco atrakcyjną i jej zaufał, a wtedy przyjdą dobre wyniki.
Spójny przekaz
Strona docelowa musi być spójna z miejscem z którego potencjalny klient na nią trafił (na przykład jeśli został na nią skierowany poprzez baner to powinna ona wyglądem i treścią do niego nawiązywać).
Internauta powinien po przejściu na Landing page zobaczyć dokładnie to, czego oczekiwał i co sugerował mu baner, w który kliknął. W przeciwnym razie szybko opuści naszą stronę docelową, a my pozostaniemy z ogromnym współczynnikiem odrzuceń i nieskutecznym Landing page, stracimy w ten sposób czas i/lub pieniądze.
Skuteczne CTA
Koniecznie dodaj wezwanie do działania, które zachęci użytkowników do wykonania konkretnej czynności, na której Ci zależy. Pamiętaj, aby umieścić je wysoko w układzie strony.
Kluczem do realizacji celu na Landing page’u jest call to action (CTA) – przycisk, który zachęca odbiorcę do kliknięcia i prowadzi do wykonania przez niego pożądanej przez nas akcji. Przede wszystkim musi być wyrazisty, odpowiedniej wielkości i zawierać precyzowany komunikat.
Jeżeli dzięki powyższym elementom, uda Ci się przekonać klienta do skorzystania z Twojej oferty, musisz skierować go na odpowiednią ścieżkę, na końcu której zrealizuje cel. Tu ponownie musisz podać klientowi wszystko na tacy, dlatego przyciski kierujące go dalej muszą być dobrze widoczne i umieszczone w miejscu, którego użytkownik nie przegapi. Przycisk powinien wyróżniać się kolorystycznie. Najlepiej, by mocno kontrastował z otaczającymi go elementami, ale pasował też do designu strony. Powinien zawierać krótki i czytelny komunikat informujący o tym, do czego służy, np.: „Kup teraz”, „Zarezerwuj”, „Zamów jazdę próbną” itp.
Zdjęcia wysokiej jakości
Wyczerpujące opisy
Pamiętaj, że Landing page ma zachęcić klienta do konkretnej akcji (dokonania konwersji), np. zakupu usługi lub produktu. Zamieść informacje, które są niezbędne, aby podjąć decyzję zakupową – klient nie może mieć wątpliwości i nie możesz go zmuszać do domyślania się, wszystko powinno być jasne, wtedy zdobędziesz jego zaufanie i będziesz mógł liczyć na wysokie konwersje. Opis produktu – jego cechy, funkcjonalności, materiał, z którego został wykonany, sposób użytkowania, czas trwania gwarancji, koszt dostawy itp. Nie umieszczaj sformułowań, które mogłyby zdezorientować potencjalnego klienta albo wprowadzić pewne niejasności. Zamieść także zachętę do zadawania pytań, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Tekst
Kolejnym ważnym elementem na stronie docelowej jest tekst. Wielu właścicieli stron uważa, że opis jest zbędny i użytkownik, jeśli będzie coś chciał się dowiedzieć, to zadzwoni lub napisze do niego maila. Niestety, u sprzedawców z takim podejściem telefon przeważnie milczy, a na skrzynce e-mailowej znajduje się tylko spam. Chcesz zachęcić użytkownika do zakupu, to koniecznie opisz oferowany produkt czy usługę. Nie umieszczaj jednak długiego wypracowania, które zniechęci użytkownika do czytania. Wstawiaj krótkie, tematyczne akapity, pogrubiaj w nich najważniejsze informacje, stosuj formatowanie, śród nagłówki, wypunktowanie i inne zabiegi. Bardzo dobrym posunięciem jest umieszczenie obok takiego akapitu zdjęcia czy filmiku przedstawiającego opisaną usługę czy daną cechę produktu. W tekście staraj się odpowiedzieć na najczęściej nurtujące klienta pytania, umieszczać informacje, do kogo kierowana jest nasza oferta i co dana grupa odbiorców zyska dokonując transakcji. Podkreślaj zalety produktu lub usługi na każdym kroku i zwróć uwagę na korzyści, jakie odniesie użytkownik kupując dany produkt. Wskaż na Landing page, czym sprzedawane przez ciebie usługi lub produkty wyróżniają się na rynku.
Widoczne dane kontaktowe
Nie zapomnij o umieszczeniu danych kontaktowych w widocznym miejscu na Landing page. Klient musi wiedzieć, jaki numer ma wybrać, aby dodzwonić się do twojego biura bądź jakiego maila ma wpisać w polu odbiorcy w swojej skrzynce elektronicznej i najważniejsze – klient musi wiedzieć od kogo kupuje (w Internecie wyłudzenia są codziennością, więc nie dziw się przezornym klientom). Przedstaw także, jak wygląda cały proces zakupowy i ile klient będzie musiał czekać na dostawę zamówienia.
Dane adresowe
Mimo Twoich starań, by Landing page zawierał kompleksowe informacje o ofercie, zawsze trafi się klient, który nie znajdzie na nim wszystkich ważnych dla niego informacji. W takiej sytuacji potencjalny klient najprawdopodobniej będzie się chciał z Tobą skontaktować i zadać dodatkowe pytania. Nie zmuszaj go do opuszczania strony docelowej i przechodzenia na stronę kontaktową lub szukania numeru telefonu, czy adresu e-mail po całej stronie. Jeśli użytkownik opuści Landing page, to istnieje ryzyko, że nie wróci na niego, a zatem prawdopodobnie cała praca i koszty włożone w jego ściągnięcie pójdą na marne. Z tego powodu bardzo ważne jest, by na stronie wybranej do kierowania kampanii w widocznym miejscu znalazł się numer telefonu i adres e-mail. Jeśli działasz tylko lokalnie, to równie ważne będzie podanie adresu Twojej firmy, a gdy dojazd może sprawić problemy, to dokładne opisanie go wraz z dodaniem mapy dojazdu. Pamiętaj również, aby podać godziny pracy, bo przecież nie chcesz, by klient przyjechał do Twojej firmy po jej zamknięciu.
Polecenia i Opinie
Już dziś opinie są jednym z najważniejszych elementów jakie powinny znaleźć się na każdej stronie internetowej i Landing page’u mikro, małej lub średniej firmy. Według statystyk 9 na 10 konsumentów ufa opiniom i rekomendacją. Warto to wykorzystać.
Umieszczenie wypowiedzi zadowolonych klientów zmniejsza niepokój i pomaga odpowiedzieć na pytanie: “Czy na pewno warto?”. Oczywiście można mieć wątpliwości na ile przedstawione opinie są prawdziwe. Jest jednak sposób, żeby je rozwiać, poprzez zastosowanie opinii zaczerpniętych z Honaro, tj. miejsca w którym mogą je zostawiać tylko zweryfikowani klienci, aby z nich skorzystać wystarczy się po prostu zarejestrować na Honaro, dodać swoją firmę, a następnie skorzystać z systemu weryfikacji opinii. Po prostu prosić klientów o pozostawienie opinii dając im specjalny kod do tego uprawniający lub skorzystać z innych możliwości weryfikacji tego czy ktoś jest klientem czy nie. Na koniec warto jeszcze dodać ich aplikację Opinie do swojego Landing page, a będą się one pojawiać automatycznie na twojej stronie docelowej.
Referencje od klientów
W przypadku firm kierujących swoją ofertę do klienta biznesowego sprawdzić się może się również zaprezentowanie referencji od dotychczasowych klientów, możesz to zrobić na kilka sposobów:
1. W postaci listy referencyjnej – czyli wymieniając z nazwy wszystkie lub większość firm, które skorzystały już z Twojej oferty. Najlepiej podpisać tą sekcję w stylu „Lista Referencyjna”. Jeżeli to możliwe to warto w wielkim skrócie opisać jaki projekt dla każdego z klientów realizowałeś, a w przypadku stałej współpracy również to zaznaczyć np. Pisząc „stała współpraca od 7 lat”
2. Zamieszczając skany referencji otrzymanych na piśmie na stronie najlepiej umieścić je w sekcji przypominającej typowe sekcje z opiniami, wybrać z referencji cytat najlepiej oddający współpracę z daną firmą i go przepisać a nad nim np. zamieścić zdjęcie całej referencji, logo firmy lub zdjęcie autora referencji
3. W postaci video z referencjami – jest to świetna forma budująca zaufanie do Twojej firmy, gdyż treści wideo bardzo przyjemnie się „konsumuje” a ponadto możesz zamieścić te video np. na youtube i stamtąd również mogą napływać nowi klienci do Twojej firmy po obejrzeniu takiego wideo.
Lista klientów
Dodanie na Landing page logotypów Twoich klientów podkreśli twoją wiarygodność – sekcja taka na Landing page będzie działała bardzo podobnie do listy referencyjnej (opisanej wyżej). Prezentuje ona co prawda mniej informacji, ale za to wizualnie może zostać zaprojektowana w bardzo atrakcyjny sposób i dzięki temu bardzo skutecznie przyciągnie ona uwagę odwiedzających Twoją stronę internetową i na pewno zapadnie im w pamięć.
Umieszczenie tej sekcji będzie szczególnie skuteczne jeżeli Twoi klienci są rozpoznawalni, a szczególnie gdy są znani w danej branży. Jeżeli nie masz znanych klientów to nie przejmuj się - mechanizm nadal będzie działał.
Jeśli swoją ofertę kierujesz głównie do firm, to koniecznie wymień również swoich partnerów, szczególnie jeśli są to duże i znane marki – to także jest dla wielu kupujących ważny czynnik. Jeśli duże przedsiębiorstwo zaufało Ci, to na pewno wcześniej dokładnie przeanalizowało podobne oferty Twojej konkurencji.
Opinia eksperta
To kolejna forma rekomendacji, którą możesz zaproponować na Landing page’u. Jeśli jednym z twoich klientów jest ekspert z branży, warto poprosić go o kilka słów wypowiedzi na temat twojej firmy. Dodanie takiej opinii na Landing page może po prostu podnieść wskaźnik autentyczności firmy. Jeżeli znana w branży osoba wyraziła zgodę na podpisanie się pod Twoją firmą swoim nazwiskiem to na pewno Twoja oferta jest warta rozpatrzenia.
Cenniki i stosowanie efektu wabika (eng. Decoy effect)
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie cenników na stronie docelowej – dzięki nim klienci mogą szybko i bez problemu zapoznać się z całą ofertą Twojej firmy, porównać różne warianty usług lub produktów oraz zyskują poczucie bezpieczeństwa (bo cena jest czarno na białym). Jeżeli tylko masz taką możliwość to stosuj cenniki lub przynajmniej rozważ dokładnie możliwość i sensowność ich zastosowania, gdyż w znakomitej większości przypadków bardzo pozytywnie wpływają one na konwersję Landing page’y.
Ciekawym rozwiązaniem jest również stosowanie tzw. efektu wabika, stosujesz go aby przyciągnąć kupujących do oferty, której sprzedażą jesteś najbardziej zainteresowany (bo np. wiesz że ta oferta jest najlepsza dla Twoich klientów i to właśnie po jej zakupie będą najbardziej zadowoleni). Ten efekt „przyciągnięcia” klientów do tej preferowanej opcji może być osiągany z zastosowaniem odrobiny psychologii, właśnie poprzez stosowanie wabików (decoy effect).
W tym celu, np. jeżeli masz w cenniku trzy różne plany ofertowe na swoją usługę z których mogą skorzystać kupujący z pomocą decoy effect możesz wycenić jedną z ofert w sposób bardzo kontrastujący, dzięki temu 2 pozostałe oferty wydadzą się dużo bardziej rozsądną opcją dla Twoich klientów, aby lepiej zilustrować działanie posłużmy się przykładem siłowni. Wyobraź sobie, że prezentujesz w cenniku 3 opcje:
→ płatność za 3 miesiące w wysokości 150 zł
→ płatność za 1 miesiąc w wysokości 73 zł
→ płatność za 1 rok w wysokości 720 zł
Opcja trzecia prezentuje tak bardzo odstającą wartość, wręcz szokującą na tle pozostałych, że 2 pozostałe opcje z góry wydadzą się dla klientów znacznie bardziej uzasadnione.
Porównanie cen
Internauci przed podjęciem decyzji o zakupie porównują aktualnie dostępne oferty. Pokazanie na Landing page’u tabeli z porównaniem, np. funkcji ujętych w kontekście twojej konkurencji może zaoszczędzić im po prostu czasu. To również prosty sposób na pokazanie swojej unikalności i wyróżnienie się na tle konkurencji.
Licznik
Impulsem skłaniającym do zakupu są również liczby przemawiające za Twoją ofertą. Może to być licznik pokazujący, ile osób dokonało zakupu lub informacja, ile produktów jest jeszcze dostępnych. W przypadku, gdy oferujesz coś w określonym terminie, świetnie sprawdzi się licznik wskazujący czas pozostały do zakończenia oferty. Nikt nie chce przegapić świetnej okazji, a gdy zegar tyka i inni użytkownicy kupują kończące się produkty lub usługi, wielu klientów pod presją czasu również dokona zakupu, by nie pozostać z pustymi rękoma lub być skazanym na gorszą ofertę.
W przypadku ofert limitowanych czasowo warto zastanowić się nad zbudowaniem całego układu landing page, w taki sposób żeby wywoływał w trafiającym na niego kliencie uczucie pośpiechu. Może wydawać Ci się to niepożądanym wrażeniem, ale często się zdarza, że właśnie takie Landing page osiągają rewelacyjne wyniki. Używanie słów „Teraz”, „Zapisz się już dziś”, „Oferta limitowana czasowo”, „Ostatnie sztuki”, „Kup Teraz” może przyczynić się do osiągnięcia świetnych wyników.
Zespół
Dodanie zdjęć liderów stojących za firmą, a czasem zespołu na Landing page pozwoli Ci pokazać firmę od bardziej ludzkiej strony i potwierdzi to, że nie tworzą jej roboty, ale prawdziwi ludzie. Im bardziej naturalne zdjęcia, tym lepiej. Można również dodać do nich opisy stanowisk lub informacje pozwalające na kontakt z poszczególnymi członkami zespołu.
Chwalenie się liderami czy zespołem jest szczególnie ważne w przypadku firm usługowych, gdyż wiadomo, to co klient kupuje to wynik pracy tych osób i od nich zależy satysfakcja z zakupu.
Video
W uzasadnionych sytuacjach może być warto skorzystać z materiałów wideo, które bardzo często charakteryzują się wyższą autentycznością i możliwość dokładniejszego zaprezentowania niektórych elementów oferty w stosunku do alternatywnych metod. Co często będzie budzić dodatkowe zaufanie do Twojej firmy i skutkować lepszą konwersją. Video też świetnie pozwala oddać atmosferę pracy lub pokazać sposób wykonywania usługi.
Formularz kontaktowy
Przeważnie jednym z ostatnich kroków przed dokonaniem konwersji jest wypełnienie formularza. Niestety na wielu stronach są one źle skonstruowane, więc stają się miejscem, gdzie wielu użytkowników zdecydowanych do tej pory na zakup, będąc w tym dla Ciebie najważniejszym momencie, rezygnuje z jego wypełnienia! Dlaczego tak jest?
Konstruując formularz kontaktowy rozważ następujące aspekty:
→ formularz powinien być jak najkrótszy i wymagać od klienta jak najmniej danych – nie pytaj się o telefon i adres,
→ niewskazane jest też zmuszanie użytkownika do rejestracji i zakładania konta, ponieważ może to zniechęcić i możesz stracić klienta,
→ należy zadbać o to, aby pola formularza były jednoznacznie rozumiane oraz ewentualnie czytelnie opisane,
→ walidacja powinna działać w czasie rzeczywistym,
→ jeśli od klienta wymagana jest zgoda na przetwarzanie danych, warto, by było to jasno zaznaczone,
→ przycisk wysłania formularza powinien być od razu widoczny,
→ cały formularz zazwyczaj powinien wyróżniać się na tle strony,
→ a treść formularza powinna jasno komunikować po co on jest wypełniany.
Chat
Umieszczenie możliwości bezpośredniego kontaktu za pomocą czatu nie tylko pomoże w stosunkowo krótkim czasie rozwiać wątpliwości odbiorcy, ale też pokaże mu, że jesteś dla niego zawsze dostępny i służysz mu pomocą w podejmowaniu decyzji zakupowej. Czat pokazuje klientom również, że liczysz na ich odzew i opinię. Oczywiście po drugiej stronie takiego czatu musi być dostępna osoba, która w razie czego odpowie na pytania potencjalnego klienta. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zapewnić raczej zrezygnuj z czata.
Layout
Strony docelowe muszą być przede wszystkim skuteczne i w sposób klarowny zachęcać odwiedzających do wykonania zamierzonej akcji na Twojej stronie. Oczywiście, warto aby Landing page nawiązywał wizualnie do Twojej strony głównej, ale pamiętaj, że Twoja strona główna może pełnić trochę inne zadanie niż Landing page. Dlatego, dopuszczalna jest zmiana layoutu na taki, który zagwarantuje jak najwyższą liczbę konwersji - użytkowników, którzy dokonają pożądanej czynności.
Zdarza się również tak, że celowo Landing page ma inną szatę graficzną niż strona internetowa, może to wynikać z wielu powodów, najważniejsze jest jednak to, żeby to była decyzja celowa i dobrze przemyślana. Sytuacja taka często występuje w przypadku kampanii generowania leadów sprzedażowych (tzw. lead generation campaigns) wykonywanych przez podmioty trzecie, gdy nie jesteśmy przekonani że bieżąco wykorzystywana szata graficzna jest wysokiej jakości, możemy przetestować alternatywne szaty graficzne, lub gdy chcemy sprzedawać te same produkty, ale pod inną marką np. Tańszą.
Stosowanie pustych przestrzeni
Czy kupowałeś kiedyś produkty na bardzo ruchliwym targowisku próbując znaleźć dla siebie najlepszą ofertę? Chyba się zgodzisz iż zakupy w takich warunkach nie należą do najłatwiejszych i ciężko w nich o podjęcie decyzji zakupowej. Taka sama sytuacja może się zdarzyć na Landing page'ach, które są przeładowane informacjami lub na których informacje się „zlewają” ze sobą. Problem pomoże rozwiązać Ci stosowanie pustych przestrzeni tzw. white spaces (białe przestrzenie), zastosuj odpowiednie odległości pomiędzy elementami, wyróżnij poprzez nie najważniejsze z informacji na Twoim Landing page. Białe przestrzenie oczywiście nie muszą być białe, stąd tłumaczenie puste przestrzenie jest dużo lepsze – chodzi tutaj po prostu o obszary na Landing page, które nie zawierają żadnych elementów poza tłem – nie zawierają tzw. Contentu (treści).
Landing page - przykłady
Zobacz jak może wyglądać Landing page. Zwróć uwagę na jej zawartość i rozmieszczenie sekcji. Zastanów się też w jaki sposób zachęcają odbiorcę do poszczególnych celów konwersji.
Podsumowanie - tworzenie Landing page
Landing page jest sprawdzonym i skutecznym sposobem promocji jeśli skupiasz się na jednym, konkretnym celu marketingowym. Oto krótkie przypomnienie jak stworzyć Landing page:
1. Zrób research
2. Zaplanuj sekcje
3. Stwórz mockup (makietę)
4. Napisz teksty
5. Wykonaj Landing page
Nie zapomnij, że cel Landing page powinien być jeden i musi być on jasno określony. Bez tego nie otrzymasz zadowalających wyników konwersji i Twoja praca pójdzie na nic. Dlatego przykładaj uwagę, aby każdy punkt tworzenia Landing page był wykonany starannie i z rozsądkiem. Trzymając się wytycznych oraz porad z tego artykułu Twój Landing page z pewnością będzie cieszył się wysoką konwersją!
Stwórz konwertujący Landing page - pobierz checklistę z trickami!
Pobierz checklistę!
Karol jest przedsiębiorcą i założycielem 3 startupów, w ramach których doradzał kilkuset firmom. Odpowiadał również za projekty największych instytucji finansowych w Europie, warte powyżej 50 milionów euro. Ma dwa tytuły magisterskie, jeden z informatyki, a drugi z zarządzania, które uzyskał podczas studiów w Polsce i w Portugalii. Swoje doświadczenie zdobywał w Dolinie Krzemowej oraz podczas prowadzenia firm w wielu krajach m.in. w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Od ponad dziesięciu lat pomaga startupom, instytucją finansowym, małym i średnim firmom usprawniać ich funkcjonowanie poprzez cyfryzację.