Czym jest no-code & jak pomoże Ci stworzyć niepokonany biznes
Autor: Karol Andruszków
Publikacja: 19 sierpień 2022
No-code to szybko rozwijająca się dziedzina, która zmienia sposób budowania firm w Internecie. Ta rewolucja oferuje doskonałe możliwości nie tylko dla twórców stron internetowych, ale także dla każdego, kto chce tworzyć unikalne projekty online (bez użycia jednej linijki kodu!). W tym artykule przyjrzymy się, jak wygląda ruch no-code, jak działa, a także niektórym niesamowitym rzeczom, które można dzięki niemu stworzyć!
Czym jest no-code?
No-code to nowy sposób budowania projektów online, który nie wymaga umiejętności kodowania. To przełom dla każdego, kto ma pomysł na stronę internetową lub aplikację, ponieważ umożliwia urzeczywistnienie tych pomysłów bez konieczności zatrudniania programisty. No-code umożliwia ludziom tworzenie firm i projektów online, które wcześniej nie byłyby możliwe.
No-code a low-code. Czym się różnią?
Ponieważ świat biznesu wciąż zmierza w kierunku automatyzacji i wydajności, nie jest niespodzianką, że zmienia się również świat tworzenia projektów online. Tradycyjnie tworzenie stron internetowych było dziedziną, w której opanowanie kodu było warunkiem wstępnym dla każdego, kto chciał wnieść swój wkład. Jednak w ostatnich latach pojawiło się wiele alternatyw dla tego tradycyjnego modelu, w tym właśnie no-code i low-code.
Chociaż zarówno modele programowania no-code, jak i low-code pozwalają na tworzenie oprogramowania bez pisania kodu, istnieje kilka kluczowych różnic między nimi.
No-code to podejście programistyczne, w którym nie używasz żadnego kodu. Zamiast tego do tworzenia projektów online używasz narzędzi wizualnych. To świetne podejście dla nietechnicznych użytkowników, którzy chcą tworzyć aplikacje bez nauki kodowania.
Low-code to podejście programistyczne, w którym używasz ograniczonej ilości kodu. To świetne podejście dla programistów, którzy chcą tworzyć projekty internetowe bez większego i ingerowania w kod.
Ogólnie rzecz biorąc, programowanie typu no-code to świetny sposób na rozpoczęcie pracy w sieci, podczas gdy programowanie z low-code jest lepiej dostosowane do bardziej zaawansowanych użytkowników.
Jak działa no-code?
Samouczek wprowadzający do BOWWE
No-code to nowy, interesujący sposób tworzenia oprogramowania. Nie wymaga żadnego kodowania, co dla niektórych może być dużym plusem. Jak jednak to działa?
No-code działa, umożliwiając każdemu, kto ma podstawową wiedzę komputerową, przeistaczanie swoich pomysłów na strony internetowe i aplikacje bez konieczności pisania kodu. Odbywa się to za pomocą różnych narzędzi no-code, które umożliwiają przeciąganie i upuszczanie (drag&drop) elementów w celu utworzenia projektu. No-code to ogromna zmiana w sposobie budowania projektów internetowych, jak również budowania firm.
Zobacz nasz samouczek o tym, jak łatwo jest tworzyć za pomocą kreatora przeciągnij i upuść.
Narzędzia no-code mogą być używane przez każdego, niezależnie od doświadczenia w programowaniu. Zazwyczaj wymagają one niewielkiego lub żadnego szkolenia i pozwalają na tworzenie aplikacji bez pisania nawet linijki kodu. Dzięki nim możesz tworzyć różnorodne aplikacje, w tym strony internetowe, aplikacje mobilne i oprogramowanie dla przedsiębiorstw.
Jak no-code zmieni sposób, w jaki zbudujesz firmę, a następnie ją rozwijniesz?
Praca no-code stała się rzeczywistością wraz z pojawieniem się platform typu no-code. Platformy te umożliwiają tworzenie aplikacji bez umiejętności kodowania. Po prostu przeciągasz i upuszczasz potrzebne elementy i łączysz je, aby stworzyć swój wymarzony projekt. Platformy no-code są idealne dla osób z ograniczonymi umiejętnościami kodowania lub bez żadnego doświadczenia w kodowaniu.
Platformy no-code zmieniają również sposób, w jaki ludzie rozwijają swoje firmy. Dzięki no-code możesz szybko budować obecność online Twojej firmy. Możesz także tworzyć niestandardowe aplikacje, które pomogą Ci zarządzać firmą. Platformy no-code ułatwiają zdobywanie nowych umiejętności i rozwijanie firmy.
Narzędzia no-code oferują szereg korzyści zarówno programistom, jak i firmom. Tutaj jest kilka z nich.
Nieograniczone możliwości tworzenia
Tworzenie przy użyciu narzędzi no-code daje ogromne możliwości. Dotychczas osoby, które nie mogły nawet marzyć o stworzeniu własnej strony internetowej bez konieczności zlecania jej programiście, dziś mogą zrobić ją samodzielnie bez konieczności zgłębiania tajników programowania.
Ponadto mogą tworzyć inne rozmaite projekty. Od stron internetowych po własne aplikacje. BOWWE pozwala na stworzenie:
- CV
- ... i nie tylko!
Stwórz własną stronę już dziś!
Zaczynamy!
Łatwa i szybka praca
Głównym celem no-code jest maksymalne uproszczenie tworzenia nawet bardzo zaawansowanych projektów online. Dzięki systemowi drag&drop cały proces polega na wybraniu gotowych elementów, przeciągnięciu ich do projektów i upuszczeniu w dowolne miejsce.
Tworząc w BOWWE Builder, masz dostęp do ponad 570 gotowych do użycia widżetów i bloków, które pozwalają tworzyć projekty 10X szybciej!
Narzędzia no-code charakteryzują się również tym, że skupiają się na przedstawieniu całego procesu tworzenia w sposób wizualny, a nie poprzez pokazanie kodu. Opiera się to na zasadzie „WYSIWYG” – dostajesz to, co widzisz.
Kolejnym udogodnieniem, które jest szczególnie przydatne dla osób bez wiedzy informatycznej, są szablony. Internet jest pełen gotowych szablonów stron internetowych, aplikacji czy portfolio, które można modyfikować i uzupełniać własnymi treściami, aby uzyskać pełnoprawny projekt, który może bardzo dobrze funkcjonować.
BOWWE oferuje ponad 200 wysokiej jakości darmowych szablonów, które możesz bardzo łatwo dostosować do swoich potrzeb.
Zwiększona wydajność
Chcesz tworzyć 10 razy szybciej i więcej? Programowanie no-code jest dla Ciebie idealne! Dzięki rozwiązaniom takim jak kreator drag&drop, gotowym elementom projektu i wysokiej jakości szablonom stworzysz bardziej profesjonalne projekty, które zajmą znacznie mniej czasu niż kiedyś. Dzięki temu możesz poświęcić swoją uwagę innym aspektom swojego biznesu lub po prostu przyjąć więcej zleceń, aby Twój biznes rósł szybciej i lepiej!
Niezależność
Korzystanie z rozwiązań no-code oznacza niezależność. Nie musisz zlecać swoich projektów deweloperowi lub prosić go o pomoc w dokonaniu nawet najdrobniejszych zmian w Twoim projekcie. Możesz to wszystko zrobić bardzo szybko sam.
Niższe koszty tworzenia
Budowanie projektów przy użyciu narzędzi no-code znacznie obniża koszty takich przedsięwzięć. Oszczędzasz nie tylko na zatrudnianiu specjalistów do konkretnych etapów Twoich projektów, ale także na mniejszych wydatkach, o których często nie pamiętasz, przygotowując kosztorys całego projektu przed jego rozpoczęciem.
Wiele narzędzi pokrywa dużą część kosztów. Przykładowo, wybierając plan Professional w BOWWE, nie płacisz za certyfikat SSL, który jest niezbędnym elementem każdego projektu online.
Zapoznaj się z cennikiem BOWWE, aby zobaczyć, ile możesz zaoszczędzić, korzystając z Kreatora BOWWE!
Jak wygląda przyszłość no-code?
Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych trendów.
Po pierwsze, coraz więcej osób zwraca się w stronę no-code jako sposobu na rozpoczęcie własnej działalności. Dzieje się tak, ponieważ no-code zapewnia niską barierę wejścia – nie musisz zbierać pieniędzy ani zatrudniać programistów, możesz po prostu zacząć budować Twój biznes.
Po drugie, widać wyraźną tendencję do używania no-codu w bardziej złożonych projektach online. Dzieje się tak, ponieważ platformy stają się coraz potężniejsze i łatwiejsze w użyciu.
Po trzecie, coraz więcej firm stosuje no-code do tworzenia wewnętrznych narzędzi i aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ firmy wiedzą, że jest to szybszy i tańszy sposób tworzenia oprogramowania i że nie muszą tym samym rezygnować z jakości ani funkcjonalności.
No-code ma świetlistą przyszłość przed sobą. Firmy, które chcą wyprzedzić konkurencję, powinny rozważyć wykorzystanie tej innowacyjnej technologii do tworzenia aplikacji i oprogramowania.
Potęga no-code - podsumowanie
No-code ma wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest to, że umożliwia tworzenie technologii każdemu, bez względu na wykształcenie czy poziom umiejętności. W przypadku no-code bariery wejścia są obniżone, a możliwości tworzenia wyrównane. Oznacza to, że więcej ludzi może tworzyć nawet zaawansowane projekty online, co prowadzi do większej innowacyjności i większego postępu.
Zacznij tworzyć swoje pierwsze profesjonalne projekty online z BOWWE! Zobacz, jak łatwo jest korzystać z naszego kreatora no-code, by budować Twoje wymarzone projekty bez ograniczeń. Załóż darmowe konto na bowwe.com i skorzystaj z mocy no-code!
Stwórz własną stronę już dziś!
Zaczynamy!
No-code – FAQ
Czym są narzędzia no-code?
Narzędzia no-code to aplikacje, które pozwalają użytkownikom tworzyć i edytować oprogramowanie bez pisania kodu. Narzędzia te zazwyczaj mają graficzny interfej, dzięki czemu są łatwe w użyciu, nawet dla osób bez doświadczenia w kodowaniu. Niektóre popularne narzędzia no-code to BOWWE, Webflow, Notion i MailChimp.
Jak działają narzędzia no-code?
Ogólnie rzecz biorąc, narzędzia no-code działają, udostępniając interfejs, który umożliwia użytkownikom tworzenie kodu i manipulowanie nim bez konieczności jego samodzielnego pisania.
Od czego zacząć przygodę z no-code?
To zależy od tego, co chcesz osiągnąć, ponieważ wiele narzędzi no-code pozwala na tworzenie różnych projektów. Możesz zacząć od BOWWE. Jest to intuicyjny kreator, który szybko wprowadzi Cię w świat no-code i zapewni niewyczerpane możliwości tworzenia.
Co można stworzyć za pomocą narzędzi no-code?
Istnieje wiele rzeczy, które możesz zbudować za pomocą narzędzi no-code: strony internetowe, aplikacje, a nawet całe biznesy. Platformy no-code, takie jak BOWWE, umożliwiają tworzenie złożonych stron internetowych bez jednej linijki kodu. Możesz także używać narzędzi no-code do automatyzacji zadań czy tworzenia produktów cyfrowych.
Jak dużo użycie no-codu przyśpiesza pracę?
Według raportu nocodecensus.com dla 36% osób narzędzia no-code były ponad 6 razy szybsze niż tradycyjne programowanie. Dzięki kreatorom stron no-code jak BOWWE, możesz stworzyć stronę internetową nawet w ciągu jednego dnia!
Przeczytaj również:
Karol jest przedsiębiorcą i założycielem 3 startupów, w ramach których doradzał kilkuset firmom. Odpowiadał również za projekty największych instytucji finansowych w Europie, warte powyżej 50 milionów euro. Ma dwa tytuły magisterskie, jeden z informatyki, a drugi z zarządzania, które uzyskał podczas studiów w Polsce i w Portugalii. Swoje doświadczenie zdobywał w Dolinie Krzemowej oraz podczas prowadzenia firm w wielu krajach m.in. w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Od ponad dziesięciu lat pomaga startupom, instytucją finansowym, małym i średnim firmom usprawnić ich funkcjonowanie poprzez cyfryzację.