Wyróżnij się na LinkedIn dzięki efektywnemu Bio i sekcji Informacje!

Kobieta w garniturze z pomalowanymi na czerwono ustami

Profil Semrush na LinkedIn

LinkedIn jest innego rodzaju portalem społecznościowym niż Facebook, Instagram czy TikTok. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych, użytkownicy LinkedIna nie korzystają z niego, by wejść w kontakt ze znajomymi, znaleźć piękne zdjęcia lub zabawne treści. LinkedIn to portal, na którym buduje się swój zawodowy wizerunek, szuka nowej pracy i wchodzi się w kontakt z profesjonalistami z różnych branż. 

Z tych różnic wynika inny sposób komunikacji. To, co sprawdza się na innych portalach, na LinkedInie może zostać odebrana jako infantylne. Dlatego emotikony, które dobrze sprawdzają się na Instagramie, na LinkedInie mogą zostać odebrane jako mało profesjonalne. Używaj emotikon z rozwagą i zadbaj o profesjonalny, biznesowy charakter Twojego Bio.

2. Użyj hashtagów

""

Profil Bill Gates na LinkedIn

Czasem hashtag mówi więcej niż tysiąc słów. I dodatkowo oszczędza dużo miejsca, którego jak wiadomo, nie ma w Bio za wiele. Dlatego, zamiast tworzyć rozległe opisy na temat tego, czym się zajmujesz lub jakie zagadnienia poruszasz, wykorzystaj hashtagi. To prosty i czytelny dla każdego sposób komunikacji. 

3. Dodaj slogan

""

Profil Zoom na LinkedIn

Wiele marek (tym bardziej światowej sławy) decyduje się na zamieszczenie samego sloganu w Bio. Dzięki temu łatwo zachować spójność na każdej platformie i przyzwyczajać odbiorców do utożsamiania sloganu z konkretną marką. Jest to też krótki, ale dosadny sposób na przestawienie kim się jest i na pokazanie swojej misji.

4. Zdefiniuj swoich odbiorców

""

Profil Forbes na LinkedIn

W Bio możesz napisać wprost, do kogo kierowany jest dany profil, aby przyciągać do siebie odbiorców, na których faktycznie Ci zależy. Jeśli skutecznie zdefiniujesz swoją grupę odbiorców i będziesz komunikować w odpowiadający im sposób, tylko zyskasz! Jednak jeśli  będziesz starać się trafiać do gustu każdego nie uzyskasz satysfakcjonujących wyników. 

5. Pokaż, w jaki sposób pracujesz

""
Kliknij tutaj, aby edytować...
Dlatego oprócz sukcesów, możesz też opowiedzieć o wartościach, celach i ideałach, którymi kieruje się Twoja firma. Pokaż, że Wasza działalność to o wiele więcej, niż tylko sposób na zarobienie pieniędzy. Opowiedz o tym, że promujesz np.: zdrowy styl życia, świadome zakupy lub wspierasz rozwój technologii w regionie. Współcześni klienci przywiązują się do takich wartości jak ochrona środowiska, zdrowy styl życia itp. Mówiąc o takich wartościach i pokazująć, że są one ważne również dla Twojej firmy, sprawiasz, że klient wybierając spośród konkurencji Ciebie, łatwiej się z Tobą utożsami. Przekaż więc w BIO jakie cele stoją przed Twoją firmą, do czego dążysz oraz z jakimi przeciwnościami się zmagasz.

BIO na Twojej stronie internetowej

BIO oraz profesjonalny opis firmy przydadzą się nie tylko na LinkedIn, ale też na Twojej stronie internetowej. Jeśli BIO wraz z profilem, są wizytówką Twojej firmy na LinkedIn, to strona internetowa jest Twoją wizytówką w całym Internecie! Jest więc znacznie ważniejsza, i powinna być co najmniej tak samo profesjonalna jak Twój profil LinkedIn. Wszystko po to, by budować do Twojej firmy zaufanie wśród potencjalnych klientów, zbierać leady, zwiększać sprzedaż i rozwijać Twój biznes online.
Na swojej stronie internetowej możesz wykorzystać to samo BIO, którego użyłeś na LinkedInie. Jednak jeśli cała Twoja strona wygląda np. nieprofesjonalnie lub przestarzałe, Twoje BIO nic Ci nie da - całość Twojej strony będzie odstraszać klientów. Poniżej prezentujemy Ci, jak szybko temu zaradzisz!

Szablony BOWWE - najszybszy sposób na usprawnienie Twojej strony

"Plantillas
Jeśli myślisz o założeniu lub odświeżeniu własnej strony i chcesz to zrobić szybko i skutecznie, powinineś skorzystać z naszych szablonów!

Szablony są tak dobrze dopasowane do różnych branż, że wystarczy że umieścisz na nich logotyp swojej firmy oraz wstawisz własne zdjęcia, by mogły one z powodzeniem działać jako Twoja strona internetowa!

Ich skuteczność gwarantuje to, że każdy z nich powstał po obejmującej kilkadziesiąt godzin, starannej analizie branży, której jest dedykowany. Jeśli np. prowadzisz salon fryzjerski/barberski i zdecydujesz się wybrać dedykowane fryzjerom lub barberom szablony, to możesz mieć pewność, że zawierają one wszystko, co może przydać Ci się na Twojej internetowej stronie. Powstały bowiem po bardzo starannej analizie branż, stąd znajdziesz w nich wszystko co niezbędne.

 

Przykłady: 

  • aplikacja rezerwacji wizyt w Twoim salonie
  • możliwość kupna kosmetyków online
  • galeria zdjęć prezentującą Twój salon
  • wykonane fryzury
" class="js-widget-element widget-space js-dragdrop-container-page clearfix" style="">

LinkedIn jest platformą, która jest idealnym miejscem na rozwinięcie wytyczonych przez Ciebie celów zawodowych. Niezależnie od tego, czy jesteś “wolnym strzelcem”, pracujesz na etacie czy posiadasz własny biznes, bycie na LinkedIn pozwoli Ci na nawiązanie nowych, wartościowych znajomości i rozwinięcie swojej obecności online.

 

 

Jak jednak sprawić, aby zostać zauważonym przez odpowiednie osoby i znaleźć nowe okazje rozwoju? Najlepiej zacząć od efektywnego wypełnienia sekcji z Bio i Informacje. W tym artykule pokażemy Ci, jak zrobić to najlepiej, wyróżniając się zarazem na tle innych.

Co to jest LinkedIn i czym się różni od innych platform?

Aby dobrze przygotować komunikację na LinkedIn, trzeba sobie uświadomić, że to zupełnie inny portal, niż Facebook, Twitter czy Instagram. Rozwiązania, które się tam sprawdzają, tutaj rzadko kiedy będą odpowiednie. LinkedIn to portal, który o wiele mniej wykorzystywany jest do rozmów ze znajomymi, a znacznie bardziej do szeroko rozumianej komunikacji biznesowej i budowania swojego zawodowego wizerunku. To portal o profesjonalnym charakterze, a więc zamieszczane tam przez Ciebie treści również muszą być profesjonalne.

Co daje obecność na LinkedIn?

a) Oferty pracy

Zyskujesz dostęp do wielu ofert pracy z Twojego kraju i zagranicy opartych na Twoim doświadczeniu i umiejętnościach.

 

 

b) Dokumentowanie doświadczenia zawodowego

W LinkedIn dodajesz do swojego profilu takie informacje jak np. ukończone szkoły i uczelnie, miejsca pracy wraz z zajmowanymi stanowiskami. 

 

Dzięki takiej przejrzystości potencjalni pracodawcy i klienci mogą zweryfikować czy faktycznie jesteś taką osobą, jakiej potrzebują. Podawanie tego typu informacji pozwoli Ci też budować wizerunek eksperta w interesujących Cię niszach.

 

c) Nawiązywanie nowych kontaktów i współprac

LinkedIn jest platformą, która łączy ze sobą ludzi o podobnych doświadczeniach zawodowych i zainteresowaniach. Daje to niekończące się możliwości nawiązywania owocnych znajomości i współprac, nawet pomiędzy ludźmi z dwóch końców świata.  

 

d) Wiedza bezpośrednio od ekspertów

Jak wcześniej było wspomniane LinkedIn to platforma, na której zamieszczane są treści profesjonalne. Dodatkowo pochodzą one od prawdziwych ekspertów, których doświadczenie można szybko zweryfikować. Dzięki temu to medium jest prawdziwą kopalnią eksperckiej wiedzy. 

Co to jest Bio oraz Informacje?

Bio - definicja

Jest to skrót od słowa “biogram” czy “biografia”. Słowo to jest powszechnie używane w kontekście social mediów. Opisuje ono część na profilu, gdzie zamieszczamy biograficzne informacje, czyli najważniejsze informacje o nas, naszej firmie itp. 

Dlaczego Bio jest ważne? 

Bio pełni podobną funkcję co nagłówek. Ma zachęcać odbiorców do pozostania na naszym profilu dłużej oraz wskazywać jakich treści można się na nim spodziewać. Na przykład, jeśli zobaczymy u kogoś w Bio, że jest on grafikiem, to będziemy mieć konkretne oczekiwania wobec jego profilu i zamieszczanych treści.

Co można zamieścić w Bio?

a) wykształcenie

b) zawód

c) miejsce zatrudnienia

d) lokalizacja

e) zainteresowania

f) informacje o produktach i usługach

g) cytaty

Informacje - definicja

To powszechnie występująca sekcja w social mediach, w której umieszcza się informacje o danym profilu. W przypadku profilu osoby prywatnej mogą się tam znajdować takie tematy jak opis inicjatyw podejmowanych w związku z życiem zawodowym czy opis zainteresowań. Z kolei u firm w tej sekcji mogą się znaleźć informacje o historii marki czy opis oferowanych usług, czy produktów. 

Czym się różni sekcja Informacje od Bio?

Bio pozwala na zamieszczenie krótkich i najważniejszych informacji o danym profilu. Jednak są one szczątkowe i służą tylko szybkiej prezentacji. Dopiero w sekcji Informacje możemy znaleźć więcej szczegółów na które w Bio nie starczyło miejsca. W tej części możemy pisać o wszystkich co jest ważne i wartosciowe dla naszych odbiorców. 

Dlaczego sekcja Informacje jest ważna?

Sekcja Informacje jest miejscem, które pozwala nam uzupełnić lub rozwinąć informacje znajdujące się w Bio. Kiedy w Bio jest ograniczone miejsce na dodawanie treści w sekcji Informacje można pozwolić sobie dłuższe treści. 

Co można zamieścić w Informacje?

a) doświadczenie zawodowe

b) historia firmy, marki

c) informacje o produktach czy usługach

d) zainteresowania

e) luźne fakty o sobie

Jak napisać Bio na LinkedIn?

Poniżej prezentujemy listę wskazówek, które powinieneś zastosować na LinkedIn, jeśli chcesz napisać świetne Bio i konsekwentnie budować swoją obecność online. 

1. Ogranicz emotikony

Profil Semrush na LinkedIn

Profil Semrush na LinkedIn

LinkedIn jest innego rodzaju portalem społecznościowym niż Facebook, Instagram czy TikTok. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych, użytkownicy LinkedIna nie korzystają z niego, by wejść w kontakt ze znajomymi, znaleźć piękne zdjęcia lub zabawne treści. LinkedIn to portal, na którym buduje się swój zawodowy wizerunek, szuka nowej pracy i wchodzi się w kontakt z profesjonalistami z różnych branż. 

 

Z tych różnic wynika inny sposób komunikacji. To, co sprawdza się na innych portalach, na LinkedInie może zostać odebrana jako infantylne. Dlatego emotikony, które dobrze sprawdzają się na Instagramie, na LinkedInie mogą zostać odebrane jako mało profesjonalne. Używaj emotikon z rozwagą i zadbaj o profesjonalny, biznesowy charakter Twojego Bio.

2. Użyj hashtagów

Profil Bill Gates na LinkedIn

Profil Bill Gates na LinkedIn

Czasem hashtag mówi więcej niż tysiąc słów. I dodatkowo oszczędza dużo miejsca, którego jak wiadomo, nie ma w Bio za wiele. Dlatego, zamiast tworzyć rozległe opisy na temat tego, czym się zajmujesz lub jakie zagadnienia poruszasz, wykorzystaj hashtagi. To prosty i czytelny dla każdego sposób komunikacji. 

3. Dodaj slogan

Profil Zoom na LinkedIn

Profil Zoom na LinkedIn

Wiele marek (tym bardziej światowej sławy) decyduje się na zamieszczenie samego sloganu w Bio. Dzięki temu łatwo zachować spójność na każdej platformie i przyzwyczajać odbiorców do utożsamiania sloganu z konkretną marką. Jest to też krótki, ale dosadny sposób na przestawienie kim się jest i na pokazanie swojej misji.

4. Zdefiniuj swoich odbiorców

Profil Forbes na LinkedIn

Profil Forbes na LinkedIn

W Bio możesz napisać wprost, do kogo kierowany jest dany profil, aby przyciągać do siebie odbiorców, na których faktycznie Ci zależy. Jeśli skutecznie zdefiniujesz swoją grupę odbiorców i będziesz komunikować w odpowiadający im sposób, tylko zyskasz! Jednak jeśli  będziesz starać się trafiać do gustu każdego nie uzyskasz satysfakcjonujących wyników. 

5. Pokaż, w jaki sposób pracujesz

Profil Celsius na LinkedIn

Profil Celsius na LinkedIn

Opowiedz, na czym opiera się Twoja działalność. Na członkostwie? Na wymianie informacji? To również Twoja szansa, aby  pokazać, czym się wyróżniasz i jakie korzyści oferujesz swoim odbiorcą. Koniecznie pokaż im, co zyskają, jeśli zostaną z Tobą na dłużej.

6. Stosuj słowa związane z marką 

Profil StreamYard na LinkedIn

Profil StreamYard na LinkedIn

Wykorzystuj słowa związane z Twoją marką - czyli takie, które jasno będą wskazywać Cię lub Twój projekt. Przypomnij sobie, jak sam wyszukujesz produkty czy usługi konkretnych marek lub ludzi. Roboty Google, buty Nike, agencja marketingowa Warszawa… Naucz swoich odbiorców myśleć o Tobie w konkretnych kontekstach.

7. Używaj słów kluczowych 

Profil Unilever na LinkedIn

Profil Unilever na LinkedIn

Używaj słów, które są utożsamiane z Tobą lub Twoim projektem. W ten sposób przyzwyczaisz innych do kojarzenia ważnych dla Ciebie terminów z Tobą. 

 

Jeśli np. masz firmę kurierską, to zadaj sobie pytanie, jak chcesz, aby ludzie wyrażali się o Twojej usłudze. Przyjmijmy, że stawiasz na takie słowa jak: szybka, niezawodna czy terminowa. Teraz wystarczy konsekwentnie stosować je w Twoim przekazie.

8. Podaj informacje o kontakcie i lokalizacji

Profil InPost na LinkedIn

Profil InPost na LinkedIn

Zawsze dbaj oto, aby łatwo było Cię znaleźć. Umieszczaj detale o Twojej lokalizacji i kontakcie z Tobą w widocznym i łatwym do znalezienia miejscu. 

 

Na LinkedIn jest od tego osobna zakładka z Informacjami kontaktowymi, lecz ważne jest, abyś jednak umieścił je w samym Bio. Nie wszystkim będzie chciało się wchodzić w kolejne sekcje na Twoim profilu. 

9. Pokaż swój charakter

Profil Kaleena Stroud na LinkedIn

Profil Kaleena Stroud na LinkedIn

Nie daj się kompletnie zwieść “profesjonalnej” aurze na LinkedIn. Ów “profesjonalizm” nie ma ograniczać Twojej tożsamości. Jeśli wyróżnia Cię specyficzny sposób komunikacji, to trzymaj się go. Nie możesz sobie pozwolić na brak spójności wizerunkowej. Pokaż wyraźnie, w czym jesteś inny od reszty profili na LinkedIn.  

10. Pokaż czym się zajmujesz 

Profil Katie Clancy na LinkedIn

Profil Katie Clancy na LinkedIn

Zaprezentuj, czym się zajmujesz. Możesz postawić na zwykłe wymienienie nazwy zawodu czy branży Twojego projektu. Możesz jednak pójść w bardziej kreatywną stronę. Dodaj coś, co zaintryguje ludzi i sprawi, że będą chcieć wiedzieć o Tobie więcej.

11. Wezwij odbiorców do działania

Profil Starbucks na LinkedIn

Profil Starbucks na LinkedIn

Nie zapomnij o wezwaniu do działania. Ma być krótkie, ale jednoznaczne. Zachęć odbiorców, aby odwiedzili Twoją stroną, zaobserwowali Twój profil czy skontaktowali się z Tobą. 

 12. Komunikuj zrozumiale

Profil Fiverr na LinkedIn

Profil Fiverr na LinkedIn

Ważne jest, aby zachować odpowiedni bilans. Warto stworzyć opis, w którym profesjonalizm będzie wyczuwalny, ale który nie będzie ograniczał się jedynie do używania fachowych terminów. Wiele osób błędnie buduje swój profesjonalizm poprzez to, ile skomplikowanych i branżowych słów zostało użytych.

 

Profesjonalny opis, trzeba rozumieć także jako opis zrozumiały i czytelny dla większości. Wprawdzie od pewnych, bardziej fachowych określeń czasem nie da się uciec. Mimo to musisz zawsze pamiętać, o przejrzystości Twojego przekazu. 

13. Nie rozpisuj się  

Profil Zalando na LinkedIn

Profil Zalando na LinkedIn

Chociaż LinkedIn jest miejscem, gdzie dłuższe teksty, takie jak fachowe artykuły czy branżowe analizy są jak najbardziej pożądane, Bio nie jest jednak miejscem na umieszczanie rozległych treści. Zamieszczaj w nim tylko najważniejsze i najbardziej niezbędne informacje dla Twoich odbiorców. Pamiętaj, że nagłówek w Bio nie może przekraczać 220 znaków!

14. Nie bądź zbyt skromny i pochwal się!

Profil Alex Cattoni na LinkedIn

Profil Alex Cattoni na LinkedIn

Chociaż przechwalanie się bywa odbierane przez ludzi negatywnie, Bio jest miejscem, w którym opowiadanie o Twoich sukcesach i wyróżnieniach jest jak najbardziej wskazane. Dlatego w Bio nie bój się przedstawić:

 

a) Otrzymanych nagród

b) Swoich największych klientów/kontrahentów 

c) Efektów Twoich działań

 

Jeśli jednak nie masz na koncie spektakularnych liczb lub nie bierzesz udziału w konkursach - nie martw się! Przedstaw po prostu to, co masz najlepszego do zaoferowania. Jeśli działasz od wielu lat - powiedz o tym. Jeśli specjalizujesz się w rzadko spotykanych działaniach - nie bój się tym pochwalić. Postaraj się w jak najbardziej atrakcyjny sposób zaprezentować wartość, jaką dzięki Tobie otrzymują odbiorcy.

15. Powiedz, na czym Ci zależy!

Profil Nestle na LinkedIn

Profil Nestle na LinkedIn

We współczesnych czasach konsumenci przychylnym okiem patrzą na marki, osoby, które starają się - z pożytkiem dla innych - realizować pewną misję. Mogą to być np. działania ekologiczne lub wspierające rozwiązanie lokalnych problemów.

 

Dlatego oprócz sukcesów, możesz też opowiedzieć o wartościach, celach i ideałach, którymi się kierujesz. Pokaż, że Twoja działalność to o wiele więcej, niż tylko sposób na zarobienie pieniędzy. Opowiedz o tym, że promujesz np.: zdrowy styl życia, świadome zakupy lub wspierasz rozwój technologii w regionie. Współcześni odbiorcy przywiązują się do takich wartości jak ochrona środowiska, zdrowy styl życia itp. Mówiąc o takich wartościach i pokazując, że są one ważne również dla Ciebie, sprawiasz, że klient, wybierając spośród konkurencji Ciebie, łatwiej się z Tobą utożsami. Przekaż więc w Bio jakie cele stoją przed Tobą, do czego dążysz oraz z jakimi przeciwnościami się zmagasz. 

16. Wykorzystaj możliwości LinkedIn 

Sekcja Bio na LinkedIn

Sposobów na efektywne wypełnienie Bio jest dużo i sama platforma oferuje jeszcze więcej opcji, które nie zostały wymienione na tej liście. Jednak to czy faktycznie są one potrzebne i warte uzupełnienia, należy już od indywidualnych potrzeb. 

 

Inaczej będzie wyglądało Bio firmy z sektora IT sprzedającej własne produkty, a inaczej Bio osoby, która świeżo po studiach poszukuje miejsca zatrudnienia. Dlatego zawsze trzeba pamiętać, aby zawierać w Bio tylko te informacje, które faktycznie są niezbędne dla naszych odbiorców. 

 

Oto lista wszystkich  dostępnych sekcji w Bio:

 

a) Imię i nazwisko

b) Dodatkowe imię

c) Wymowa imienia (dostępne z poziomu aplikacji)

d) Nagłówek

e) Stanowisko pracy

f) Branża

g) Edukacja

h) Lokalizacja

i) Informacje kontaktowe (możliwość dodania aktywnego linku)

⚡ Wskazówka BOWWE:

Jak widać, istnieje wiele sposobów na wyróżnienie swojego BIO na LinkedIn i innych mediach społecznościowych. Poniżej przedstawię Ci jeszcze jeden – wyjątkowy sposób!

 

Prawdopodobnie masz więcej profili w mediach społecznościowych, zarówno osobistych, jak i firmowych, niż tylko na LinkedIn. Więc niewątpliwie napotkałeś problem, gdy nie możesz podlinkować ich wszystkich w swoim BIO na przykład na Instagramie. Na szczęście bardzo prostym i efektywnym rozwiązaniem tego problemu jest Micro Page (lub agregatory linków).

 

Agregatory to przydatne narzędzia dla każdego, zwłaszcza jeśli działamy w wielu kanałach Social Media. Micro Page firmy BOWWE łączy je wszystkie i daje dostęp do każdego medium z jednego miejsca. Więcej o tym, jak to działa, przeczytasz tutaj!

Jak wypełnić sekcję Informacje na LinkedIn?

Poniżej przedstawiamy listę niezawodnych rad do efektywnego wypełnienia sekcji Informacje. Dzięki nim skutecznie przekonasz każdego odbiorcę, że masz wiele do zaoferowania! 

1. Przedstaw się

Profil Surfer na LinkedIn

Jest to obowiązkowa część każdej sekcji w stylu Informacje. Pamiętaj, że nie każdy zawsze będzie wiedział, kim jesteś i czym się zajmujesz. Dlatego musisz zadbać o to, aby klarownie się przedstawić i w krótki, ale ciekawy sposób opowiedzieć o swoim życiu zawodowym.

2. Pokaż swoją autentyczność 

Profil Cloud Paper na LinkedIn

Każdy wie, że głównym celem obecności na LinkedIn jest promocja. Dlatego musisz pokazać, że autentycznie wierzysz w to, co robisz. Możesz podzielić się z odbiorcami dotychczasowymi efektami Twoich działań lub planami na dalszy rozwój. Warto zastanowić się też nad jakąś działalnością na rzecz działań społecznych czy ekonomicznych. 

3. Opowiedz o swoim doświadczeniu zawodowym

Profil Neil Patel na LinkedIn

Pokaż, od czego zaczynałeś i jak doszłeś do tego miejsca, w którym jesteś dzisiaj. Wzbudzisz tym zaufanie u swoich odbiorców. Będą oni mogli w każdym momencie zweryfikować Twoje doświadczenie i upewnić się, że znasz się na tym, o czym piszesz.

4. Stosuj liczby i daty

Profil McDonald na LinkedIn

Uwzględnij w swoim opisie liczby ważne dla Ciebie, a przede wszystkim dla Twoich odbiorców. Jeśli np. zajmujesz się handlem, pochwal się, ile produktów sprzedałeś i ile masz zadowolonych klientów.

 

Liczby możesz również zamieścić pod postacią dat. Spróbuj to zrobić w przypadku opisu Twojej ścieżki zawodowej lub podając ważne dla Twoich projektów wydarzenia.

5. Pokaż, dlaczego ktoś ma Cię wybrać

Profil Verse na LinkedIn

Na LinkedIn jest pełno ekspertów od najróżniejszych dziedzin, dlatego musisz dać swoim odbiorcom coś, co przekona ich, że jesteś ich najlepszych wyborem. 

 

Możesz opowiedzieć im o swoich wyjątkowych umiejętnościach i wskazać konkretne przykłady, w jakich były one przydatne. Możesz też pokazać projekty, z których jesteś naprawdę dumny i które przyniosły Ci największy sukces. Pamiętaj, że musisz się wyróżnić będąc jednocześnie wiarygodnym.

6. Stosuj słowa kluczowe

Profil Figma na LinkedIn

Używaj słów kluczowych, które są związane z Tobą i Twoją branżą. Najlepiej, jeśli będziesz konsekwentnie stosować ten sam zestaw słów dla każdego medium. Dzięki temu ludzie zaczną kojarzyć konkretne frazy z Tobą lub Twoim projektem. Dodatkowo pomoże Ci to pozycjonować się na ważne dla Ciebie wyszukiwania. 

7. Pamiętaj o wezwaniu do działania

Profil Glossier na LinkedIn

Przekonaj innych do podjęcia konkretnego działania. Może to być zaobserwowanie Twojego profilu na LinkedIn czy skontaktowanie się z Tobą. Najważniejsze, abyś wskazał swoim odbiorcom, co mają zrobić po przeczytaniu Twojego opisu. Nie łudź się, że każdy, kto zapozna się z nim, automatycznie da ci “follow”.

8. Pokaż co potrafisz

Profil Marlena Stremler na LinkedIn

Pochwal się swoimi umiejętnościami. Nie bądź ogólnikowy. Jeśli np. masz znajomość jakiegoś programu, to wymień dokładnie, co umiesz w nim robić. Najlepiej, jeśli wskażesz też, w jaki sposób dane umiejętności Ci się przydały i w jaki sposób się nimi posłużyłeś. Możesz po prostu o tym napisać albo dać link do konkretnego projektu.

9. Podziel się fragmentem ze swojego życia

Profil Aline Panduru na LinkedIn

Pokaż, że ufasz swoim odbiorcom i jesteś na nich otwarty. Podziel się z nimi jakąś historią czy faktem ze swojego życia. Nie chodzi tu o odkrywanie przed innymi swoich sekretów, ale bardziej pokazanie się z przyjaznej, bardziej ludzkiej strony.

 

Możesz opowiedzieć, w jaki sposób wybrałeś dany zawód lub stworzyłeś któryś z projektów. Czy to było marzenie? A może zwykły przypadek? Ludzie cenią takie historie bardziej od suchych faktów

10. Dodaj linki

Profil The Coca-Cola Company na LinkedIn

Tworząc opis, nie możesz pominąć linków. Do Twojej strony, portfolio czy profilu na innej platformie. Po prostu nie możesz nie wykorzystać szansy na pozyskanie nowych odbiorców. 

 

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to Twoim najważniejszym celem będzie sprzedaż produktów przez Twoją stronę. Twój profil na LinkedIn jest tylko jednym ze środków do zwiększenia konwersji. Świetnie jest mieć wielu obserwujących na LinkedIn, ale nie wiele Ci to da, jeśli nie pójdą za Tobą tam, gdzie ich najbardziej potrzebujesz.

11. Ogranicz profesjonalne słownictwo

Profil Sketch na LinkedIn

Tak jak w przypadku Bio w samym opisie też należy ograniczyć profesjonalne słownictwo. Stosuj je, tylko jeśli nie ma innej opcji. Jasne, że na LinkedIn jest pełno ekspertów ze wszystkich dziedzin, którzy będą je rozumieć. Ale pamiętaj, że równie dużo jest tam osób, które szukają konkretnego profesjonalisty, bo sami nie znają się na danym zagadnieniu. Dlatego w sposób zrozumiały dla wszystkich musisz pokazać, że wybrana przez Ciebie nisza nie ma przed Tobą tajemnic.

12. Zastosuj storytelling

Profil Many Mornings na LinkedIn

Jak już wcześniej było wspomniane, ludzie nie lubią suchych faktów. Dlatego najlepsze dla nich będą opisy, które, albo ich zaciekawią albo z którymi będą mogli się utożsamiać. Prowadzisz biznes? Z pewnością w trakcie jego zakładania lub już prowadzenia przydarzyło się wiele wartych podzielenia się z innymi rzeczy. Nie wymieniam tylko kolejnych zagadnień w swoim opisie, opowiadaj o nich. 

13. Chwyć uwagę odbiorcy od pierwszej linijki

Profil Flying Tiger na LinkedIn

Jak myślisz, jak często ludzie zaglądają do opisów? Nie mówiąc już o czytaniu ich w całości… No właśnie. Rzadko. Dlatego musisz zadbać oto, aby już od pierwszej linijki chwycić uwagę odbiorcy i przekonać go, że powinien zapoznać się z resztą treści.

 

Możesz zacząć od jakieś intrygującej i zaskakującej historii lub podać jakiś efektywny wynik Twoich działań. Najważniejsze jest jednak to, że musi być to coś, co przyciągnie odbiorców natychmiast i zachęci ich do dłuższego pozostania na Twoim profilu.

14.  Podziel tekst

Profil Paulina Kacprzak na LinkedIn

W sekcji Informacje można poruszać wiele wątków w różnej postaci. Dlatego upewnij się, że wszystko jest czytelne i że dokładnie wiadomo, kiedy kończy się jeden wątek, a zaczyna drugi. Możesz skorzystać z wypunktowań lub po prostu wpuścić więcej przestrzeni między kolejne akapity.

15. Daj dowody 

Profil Nick Kozmin na LinkedIn

Dzisiaj rzadko, kto wierzy innym na słowo. Tym bardziej w sprawach zawodowych. Jeśli wymieniasz po kolei swoje umiejętności albo swoje niezliczone, wspaniałe projekty warto poprzeć to jakimiś dowodami. I znowu w takim przypadku bardzo pomocne okazują się linki do portfolio czy konkretnych projektów. 

16. Pokaż swój charakter 

Profil Tumblr na LinkedIn

Pokaż w opisie swój własny charakter. Zadziała to lepiej niż kopiowania w kółko tych samych formułek, które ma połowa użytkowników platformy. Jeśli masz dobre poczucie humoru lub wolisz stawiać na bardziej oryginalne przedstawienie się, nie bój się z tego korzystać! Może właśnie dzięki temu odbiorca wybierze Cię z wielu innych ekspertów na LinkedIn.

17. Zachowaj balans 

Sekcja Informacje na LinkedIn

Jaki jest limit znaków w Informacje na LinkedIn? Jest to 2,600 znaków. Czyli jest to wystarczająca ilość, aby zmieścić tam takie zagadnienia, jak np. zawód, wykształcenie, umiejętności czy zainteresowania. 

 

Pamiętaj jednak, że taka ilość wolnego miejsca nie oznacza, że koniecznie musisz stworzyć treść, która wykorzysta każdy dostępny znak. Sekcja ta może zawierać zaledwie kilka zdań do kilku akapitów. Najważniejsze, abyś zachował umiar i umieścił tam detale, które faktycznie powinny być znane Twoim odbiorcom.

Podsumowanie 

LinkedIn stwarza niezwykle wiele możliwości rozwoju. Nie wszystko jednak dzieje się od razu. Aby móc w pełni wykorzystać tę platformę, należy najpierw zadbać o to, aby nasz profil prezentował nas z jak najlepszej strony i posiadał wszystkie ważne dla naszych odbiorców informacje. W ten sposób nie tylko wzmocnisz swoją obecność online, ale też nawiążesz dużo cennych kontaktów. 

Przeczytaj również:
Karol Andruszków
CEO BOWWE
Uśmiechnięty mężczyzna

Karol jest przedsiębiorcą i założycielem 3 startupów, w ramach których doradzał kilkuset firmom. Odpowiadał również za projekty największych instytucji finansowych w Europie, warte powyżej 50 milionów euro. Ma dwa tytuły magisterskie, jeden z informatyki, a drugi z zarządzania, które uzyskał podczas studiów w Polsce i w Portugalii. Swoje doświadczenie zdobywał w Dolinie Krzemowej oraz podczas prowadzenia firm w wielu krajach m.in. w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Od ponad dziesięciu lat pomaga startupom, instytucją finansowym, małym i średnim firmom usprawniać ich funkcjonowanie poprzez cyfryzację. 

Gotowy do zbudowania własnej strony internetowej?

Nie martw się, pomożemy Ci! Możemy też to zrobić za Ciebie!

Zacznij teraz
banner image
1
Promocja ważna jeszcze:

Godziny

Minuty

Sekundy

Niepowtarzalna oferta tylko przez 48 godzin!

TYLKO TERAZ: 3 lata za mniej niż 1 rok!

Oferta dla nowych kont na najlepszy kreator wg użytkowników AppSumo

TYLKO TERAZ PRZEZ 48H: oferta na 3 lata za mniej niż 1 rok!
price background
oszczędź aż
2 953 zł
sprawdź teraz
bowwe robot