Stwórz samodzielnie niezawodną stronę internetową w kilka kroków!

Niebieska makieta z notatkami i rysunkami

Profesjonalna strona internetowa może posłużyć do realizacji najróżniejszych celów. To, co możesz osiągnąć dzięki stronie, to m.in. zachęcenie odwiedzających do zakupów, pozyskanie nowych klientów, czy zwiększenie zainteresowania Twoją marką. Strona jest też świetnym narzędziem marketingowym i sprzedażowym dla niemal każdego biznesu w sieci. W tym artykule prezentujemy kompletny przewodnik jak od podstaw stworzyć własną stronę internetową. Krok po kroku wyjaśnimy Ci najważniejsze zagadnienia, zaczynając od określenia celu strony, po zadbanie o techniczne szczegóły. Ten przewodnik pomoże Ci w łatwy sposób stworzyć stronę internetową skrojoną na miarę Twoich potrzeb, która nie tylko wyróżni się świetnym designem, ale będzie przede wszystkim efektywna.  

Dlaczego potrzebujesz strony internetowej (nawet jeśli wydaje Ci się, że nie)?

Przykładowe strony internetowe z bowwe
Bez względu na to czy dopiero rozpoczynasz własną działalność, czy może chcesz przyspieszyć rozwój firmy (Twojej lub Twojego klienta), niezbędna będzie Ci do tego obecności w sieci. Dzisiaj istnieje jednak szereg możliwości budowania marki w Internecie, jak, chociażby w mediach społecznościowych. Czy warto więc w ogóle zdecydować się na założenie strony internetowej? Otóż tak! Aby w pełni rozwinąć swój biznes, najlepiej jest realizować strategię marketingową online na wielu płaszczyznach, czyli również poprzez stronę internetową. Do czego więc strona internetowa będzie potrzebna osobom obsługującym klientów lub prowadzącym biznes?

1. Poinformowanie potencjalnych klientów o Twojej ofercie

Jednym z podstawowych zadań strony www jest informowanie odbiorców o charakterze Twojej działalności i rodzaju świadczonych usług. Strona internetowa to najprostszy sposób na zaprezentowanie się w sieci. Dzięki niej internauci mają szansę dowiedzieć się o istnieniu Twojej marki. Strona internetowa daje potencjalnym klientom możliwość poznania Twojej oferty, a także bycia na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi życia firmy.

2. Wzbudzenie zaufania

Profesjonalna strona internetowa to najlepszy sposób na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia! Na przykucie uwagi użytkownika masz tak naprawdę jedynie kilka sekund. Jeżeli odwiedzający nie uzna Twojej witryny za interesującą w przeciągu 15 sekund, natychmiast ją opuści. Pamiętaj, że zatarcie złego pierwszego wrażenia jest trudne i wymaga czasu, którego nie masz, bo odrzucony potencjalny klient szybko odejdzie do konkurencji. Jeśli więc nie zdobędziesz jego zaufania w pierwszej chwili, możesz być niemal pewien, że go straciłeś. Jest to bardzo, bardzo ważne! Kluczem do sukcesu jest wzbudzenie zainteresowanie użytkownika od pierwszego kliknięcia. To sprawi, że odwiedzający zaufają Ci i będą chcieli odkrywać dalej historię Twojej marki. 

3. Przekazanie niezbędnych informacji

Na stronie prezentujesz wszystkie najważniejsze informacje o swojej firmie. To oznacza, że potencjalny klient nie musi tracić czasu na wyszukiwanie informacji na Twój temat z innych źródeł. Niewielu potencjalnych klientów poświęci swój czas na zebranie informacji o Twojej firmie. Jeżeli nie znajdą potrzebnych informacji przedstawionych w czytelny sposób w jednym miejscu, szybko zniechęcą się do poznawania Twojej marki. Strona internetowa to tak naprawdę Twoja najlepsza wizytówka online, która zawiera niezbędne dane w pigułce. Dzięki przejrzystej nawigacji na stronie możesz przeprowadzić odwiedzających krok po kroku przez najważniejsze etapy poznawania Twojej marki. 

4. Kreowanie wizerunku

Własna strona to najskuteczniejszy sposób na stworzenie atrakcyjnego wizerunku marki w sieci. To, w jaki sposób postrzegają Cię potencjalni klienci w sieci, ma wpływ na sukces Twojego biznesu. Warto więc zadbać o profesjonalną stronę internetową, która sprawi, że odwiedzający zaczną odbierać Twoją firmę pozytywnie. Da Ci to ogromną przewagę nad konkurencją i pomoże zbudować silną markę. Strona www to narzędzie, które pomoże Ci skutecznie przemówić do Twoich odbiorców. Dlatego tak ważne jest, aby przed stworzeniem strony www dokładnie przeanalizować swoją grupę docelową. Tylko jeśli dobrze poznasz oczekiwania swoich odbiorców, będziesz w stanie stworzyć stronę, która odpowiada na ich potrzeby.  

5. Generowanie ruchu i zwiększanie liczby odbiorców

Dzięki stronie internetowej dotrzesz do szerokiego grona odbiorców bez względu na lokalizację. Możliwość pozycjonowania stron daje Ci możliwość wpływania na to, jakim odbiorcom, gdzie i kiedy wyświetli się Twoja witryna. 

6. Nowe możliwości promocji

Posiadając witrynę, zyskujesz mnóstwo możliwości na promocję. Przede wszystkim jest to główne miejsce, na które możesz i powinieneś kierować potencjalnych klientów. Możesz do tego wykorzystać różne strategie i narzędzia marketingowe, które pomogą Ci zwiększyć ruch na stronie. SEO, reklamy Google Ads, e-mail marketing, czy social media to tylko niektóre przykłady działań, którymi zwiększysz konwersję (np. ilość rejestracji, wysłanych zapytań czy sprzedaż) na swojej stronie.

7. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania

SEO to skrót od Search Engine Optimization. Są to działania, które pomagają w osiągnięciu wysokiej pozycji witryny w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Posiadanie strony internetowej daje Ci możliwość rozwijania SEO, dzięki czemu informacje o Twojej firmie będą dobrze widoczne na popularnych wyszukiwarkach internetowych. Odpowiednia optymalizacja witryny pod kątem SEO (m.in. słowa kluczowe w treści, czy zamieszczanie odpowiednich linków) pomoże Ci pozyskać organiczny ruch na Twoją witrynę bez potrzeby inwestowania w płatne reklamy.

Jak widzisz, posiadanie własnej strony internetowej niesie ze sobą wiele korzyści, których nie zaoferują Ci żadne inne rozwiązania. Co jeszcze możesz zyskać dzięki stronie internetowej? Najważniejsze cele, jakie pomoże Ci realizować profesjonalna witryna, znajdziesz w naszym artykule

Jak przygotować się do tworzenia strony?

Widgety bowwe

Zanim zabierzesz się za projektowanie strony, przemyśl, co chcesz osiągnąć za jej pomocą. Pamiętaj, nawet najpiękniejszy design nie sprawi, że Twoja strona będzie rentowna i przyniesie Ci zyski. Do stworzenia strony należy podejść w sposób przemyślany. Oto najważniejsze kroki, które należy podjąć przed rozpoczęciem projektowania witryny:

1. Określ precyzyjnie cel strony internetowej

Pierwszym etapem rozpoczęcia pracy nad projektem witryny jest wyznaczenie jej celu. Zadaj sobie kilka istotnych pytań:

a) Czy za pomocą strony chcesz sprzedawać swoje produkty? 

b) Czy Twoim głównym celem jest informowanie użytkowników o Twoich usługach i produktach?

c) Czy chcesz się skupić na docieraniu do nowych klientów? 

d) A może chcesz wykorzystać witrynę głównie do prowadzenia bloga i dzielenia się wiedzą?

Dzięki odpowiedziom na te pytania stworzysz podstawy strategii Twojej strony. Pomoże Ci to również przejść do kolejnego etapów projektowania całej witryny od podstaw.

Chcesz poznać jeszcze więcej celów jakie pomoże Ci osiągnąć strona internetowa? Zapoznaj się z naszą listą! 

2. Ustal kim są Twoi odbiorcy

Nigdy nie osiągniesz znaczącego sukcesu w sieci bez wyraźnego określenia grupy docelowej. Cel strony wiąże się z kierowaniem jej do konkretnej grupy odbiorców. Należy więc stworzyć profile idealnych użytkowników Twojej witryny. Są to tzw. persony zakupowe. Dzięki dokładnemu określeniu grupy docelowej będziesz w stanie stworzyć stronę, która odpowiada na potrzeby odbiorców i dostarcza im dokładnie to, czego szukają. Kim może być idealny użytkownik Twojej strony? Przykładowo, jeżeli prowadzisz szkołę języków obcych, Twoją personą będzie ktoś, który chce pracować za granicą i musi nauczyć się nowego języka.

3. Wybierz rodzaj strony

Kierując się ustalonym wcześniej celem strony oraz grupą docelową, przejdź do wyboru typu witryny. Oto najważniejsze rodzaje stron www, jakie wyróżniamy:

Klasyczna strona internetowa – Jest to serwis internetowy z dużą ilością informacji na temat Twojej firmy, produktu lub marki. Tradycyjna witryna internetowa składa się z wielu podstron oraz jest podzielona na kategorie. 

 

Sklep internetowy (E-commerce) – czyli sklep internetowy z podziałem na kategorię, dający wiele opcji filtrowania produktów. Najlepsze rozwiązanie, jeśli masz sporą ofertę i chcesz szybko rozpocząć sprzedaż online. 

 

Blog – pozwoli Ci zbudować lojalność wokół Twojej marki i wygenerować zainteresowanie potencjalnych klientów. Blog to również idealny sposób, aby wygenerować ruch na stronie internetowej i zwiększyć widoczność. Właśnie poprzez bloga internauci mogą łatwo odnaleźć Twoją stronę w sieci. Wystarczy, że wpiszą w wyszukiwarkę konkretny problem lub zagadnienie, które są zawarte jako słowa kluczowe w Twoim artykule na blogu. Blog o wartościowych treściach to najlepsza droga do szybkiego pozycjonowania witryny. 

 

Landing page – to sposób na doskonałą prezentację produktów i usług, a także dotarcie do nowych klientów. Landing page to okrojona wersja strony internetowej, która ma zachęcać do wykonania konkretnej akcji. Z reguły jest to strona typu one-page utworzona w celach promocji konkretnego produktu lub usługi. Za pomocą landing page możesz pozyskać cenne leady, wygenerować ruch lub sprzedaż. Tutaj dowiesz się więcej na temat Landing Page.

 

Portfolio online – to rodzaj wizytówki online, w której możesz w pełni zaprezentować swoje umiejętności. Wystarczy, że umieścisz w niej zdjęcia i opisy wykonanych przez Ciebie projektów. Idealna opcja dla freelancerów oraz osób, które chcą rozwinąć markę osobistą. Nie jesteś przekonany czy portfolio będzie pasować do Twojej branży? Ten artykuł podpowie Ci jak możesz wykorzystać portfolio, praktycznie w każdej branży.

Pamiętaj, że nie musisz decydować się tylko na jeden rodzaj strony internetowej. Zaletą stron internetowych jest to, że można łączyć w nich wiele rozwiązań. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na swojej stronie zamieścił portfolio, lub byś połączył sklep internetowy i bloga! Ważne, aby Twoja witryna służyła Ci jako najlepsze wsparcie do realizacji tego, na czym Ci zależy!

4. Stwórz koncepcję strony

Pusta strona internetowa na zielonym tle
Aby stworzyć stronę internetową, która spełnia potrzeby Twojego biznesu, przemyśl dokładnie wszystkie aspekty dotyczące jej funkcjonowania. Odpowiedz na najważniejsze pytania i rozpisz sobie plan działania.

4.1 Jak rozbudowana powinna być Twoja strona? 

Najlepiej już na początku przewidzieć jak rozbudowana powinna być Twoja witryna. Pod tym kątem wyróżniamy dwie opcje:

a) Onepage - jest to najprostszy rodzaj witryny, która składa się tylko z jednej strony. Działa podobnie jak Landing Page. Nie wymaga dużej ilości treści i informacji. To dobry wybór jeśli nie masz dużej ilości obszernych informacji do zaprezentowania na swojej stronie. Strona typu one-page to idealne rozwiązanie dla urządzeń mobilnych. Bardzo intuicyjna nawigacja ułatwia scrollowanie z poziomu małych ekranów. Jeżeli więc kierujesz swoją witrynę do odbiorców korzystających głównie ze smartfonów, witryna typu onepage będzie dobrym wyborem. 

 

b) Multipage - to rodzaj rozbudowanej witryny, która składa się z wielu podstron oraz sekcji. Zaletą stron typu multipage jest możliwość zawarcia większej ilości informacji, które dzięki podziałom na sekcje są przekazywane w czytelny sposób. Wyzwaniem tworzenia złożonych stron jest zaplanowanie jej struktury tak, aby zapewnić użytkownikom intuicyjną nawigację. 

4.2 Jakie funkcje ma posiadać Twoja witryna?

Liczba fukcjonalności jakie powinna posiadać Twoja strona jest zależna od jej celu. Poza spełnieniem swojego głównego celu może znacznie usprawnić wszelkie działania marketingowe, sprzedażowe i informacyjne w Twojej firmie. Określ więc jakie funkcje witryny są dla Ciebie najważniejsze. Decyzje podejmij w odniesieniu do najważniejszego celu Twojej strony - zastanów sie jakie funkcjonalności przybliżą Cię do jego realizacji. Wówczas będziesz wiedział co musisz zamieścić na stronie. 

 

Oto przykładowe integracje dla sektora e-commerce, a także dla stron internetowych skierowanych na biznes B2B, które usprawnią działanie Twojej witryny: 

4.2.1 Chat
Chat na żywo z odwiedzającymi stronę niezwykle usprawni działania sprzedażowe oraz przyspieszy kontakty z potencjalnymi Klientami. Możesz dodatkowo zautomatyzować obsługę klienta, wykorzystując w tym celu ChatBoty - specjalne programy, które automatycznie odpowiedzą na zadane im na chacie pytania pomogą im rozwiązać podstawowe problemy, oszczęci Ci to czas, który traciłeś na odpowiadaniu na te same, powtarzające się pytania. To Ty decydujesz o treści wiadomości, jaką ChatBot udzieli pytającemu użytkownikowi więc masz nad tym pełną kontrolę!
4.2.2 Portfolio online
Posiadanie Portfolio online na Twojej stronie jest skutecznym sposobem na potwierdzenie Twojego doświadczenia i umiejętności poprzez zaprezentowanie w nim Twoich projektów i osiągniętych dzięki nim wynikom. Potencjalni klienci coraz częściej poszukują usług czy produktów w internecie, tworząc Portfolio online, ułatwisz im znalezienie Cię i nawiązanie z Tobą kontaktu.
4.2.3 Opinie
Opinie w istotnym stopniu wpływają na decyzje konsumenckie użytkowników. Uwzględniając na Twojej stronie sekcję z nimi, budujesz swój autorytet i wzbudzasz większe zaufanie wśród potencjalnych klientów. Tworząc stronę w BOWWE, masz dostęp do Honaro, które warto jako bazę Twoich autentycznych i zweryfikowanych opinii.
4.2.4 Newsletter
Dodanie do strony opcji zapisów na newsletter to sprawdzony sposób na promocję firmy w sieci. Newsletter przybliży Twoich Klientów do tego, co dzieje się w Twojej firmie na bieżąco. Za pomocą regularnych wpisów w newsletterze możesz informować odbiorców o wszelkich nowościach z życia Twojej firmy lub aktualnych promocjach.
4.2.5 Integracja z social mediami
To właśnie na kanałach social media ujawniasz życie firmy od kuchni i dzielisz się na bieżąco wszelkimi aktualnościami. Dzięki połączeniu strony z mediami społecznościowymi dajesz odwiedzającym szansę do bliższego poznania Twojej działalności. Integracja strony z social media pomoże Ci śledzić, jacy użytkownicy z różnych portali społecznościowych wejdą na Twoją stronę. Umożliwia też założenie konta na Twojej stronie za pomocą kont Facebook, Google czy Apple. Wpływa to pozytywnie na wizerunek Twojej marki.
4.2.6 Kupony
Kupony niosą ogromne korzyści marketingowe dla platform e-commerce. Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, dzięki kuponom i rabatom możesz skutecznie przekonać do zakupu niezdecydowanych użytkowników. Warto jednak nie rozdawać kuponów za darmo. Podstawą do ich otrzymania powinno być np. udostępnienie Twojego postu, zapisanie się do newslettera czy wystawienie Ci opinii.
4.2.7 Narzędzia analityczne

Analiza danych dotyczących ruchu na Twojej stronie pomoże Ci monitorować efektywność witryny, a także odpowiednio ją optymalizować. Warto połączyć stronę z narzędziami do analityki, np. Google Analytics. Niektóre strony mają też zintegrowane funkcje śledzenia ich statystyk. Świetnym przykładem są strony tworzone w BOWWE. Każda z nich posiada specjalny panel, w którym zobaczysz które Twoje strony cieszą się największą popularnością oraz ile czasu spędzili na nich odwiedzający. Zyskujesz pełny wgląd do statystyk witryny. Dzięki temu możesz analizować wyniki witryny i kontrolować, czy Twoja strona przynosi spodziewane rezultaty.

Potrzebujesz pomocy w ustaleniu jakie sekcje będą potrzebne na stronie Twojej firmy? Zajrzyj do tych artykułów:

 

Strona małej firmy. Jak ją stworzyć? Co musi zawierać?

Tworzenie strony dla biura rachunkowego i księgowości

Jak samodzielnie stworzyć stronę internetową krok po kroku

Pusta strona internetowa połączona linią z zaprojektowaną stroną
Po stworzeniu koncepcji czas przejść do etapu budowania strony. Rozpisanie szczegółowego planu witryny da Ci gwarancję, że nie pominiesz najważniejszych elementów. Oto jak stworzyć solidny projekt strony w kilku krokach:

1. Stwórz mapę strony

Bez względu na to, jaki rodzaj strony wybierzesz (onepage czy multipage), powinna ona posiadać przemyślaną strukturę. W tym celu stwórz mapę strony. Podziel stronę na główne sekcje oraz podkategorie. Rozrysowanie układu witryny pomoże Ci w logiczny sposób poukładać najistotniejsze elementy oraz ustalić hierarchię poszczególnych sekcji. Poniżej, znajdziesz najważniejsze elemnty strony: 

1.1 Menu strony - absolutna podstawa!

Przykładowe menu na stronie internetowej
To niezbędny element na stronie, który ułatwia nawigację. W przypadku zagubienia się na jakiejś podstronie, dzięki menu użytkownik może bez problemu powrócić na stronę główną. Pasek z menu zazwyczaj zajmuje miejsce u góry witryny, jednak zdarzają się wyjątki, gdzie menu jest zamieszczane z boku strony. W skład menu strony wchodzą przyciski, które odnoszą do konkretnych podstron lub - w przypadku strony typu onepage - do wybranego fragmentu strony.

1.2 Strona główna

Grafika pokazująca stronę internetową
Strona główna to najważniejszy element struktury każdej witryny. Jest to pierwsza strona, która zobaczy odwiedzający po wejściu na stronę z wyszukiwarki. Musi więc ona przykuwać wzrok i zawierać wszystkie najistotniejsze informacje. Strona główna to pewnego rodzaju streszczenie zawartości całej witryny.

1.3 Sekcja „O mnie” lub „O firmie” 

Grafika pokazująca stronę internetową

To niezwykle istotna część strony internetowej, która jest niestety często pomijana. Jest to dużym błędem. Dlaczego? Odwiedzający Twoją stronę z pewnością będą szukać szczegółowych informacji na temat Twojej działalności. Potraktuj więc sekcję  „o mnie”  jako miejsce do kreatywnego zaprezentowania siebie oraz swojej misji. Sekcja o firmie pomoże Ci zbudować zaufanie użytkowników oraz wykreować pozytywny wizerunek marki. 

1.4 Kontakt

Grafika pokazująca sekcję kontakt

Dobra strona internetowa powinna umożliwiać szybki kontakt z Tobą lub Twoją firmą. Wpisanie adresu e-mail w jednym miejscu na stronie często nie jest wystarczające. W podkreśleniu danych kontaktowych pomoże Ci rozbudowana strona kontaktowa. Możesz w tej części zamieścić kilka sposobów na skontaktowanie się z Tobą. Im więcej opcji zaoferujesz swoim odbiorcom, tym większe szanse na kontakt z ich strony. Zamieść więc linki do profili na social media, numer telefonu oraz formularz kontaktowy. 

1.5 Stopka - niezwykle ważny element!

Grafika pokazująca stopkę strony internetowej

Nie zapominaj o stopce na swojej stronie! Ten niewielki element na dole strony odgrywa na niej ważną rolę. Stopka zawiera najważniejsze informacje dla odwiedzających. Dzięki niej użytkownicy mogą szybko przenieść się do najważniejszych kategorii na stronie, a także mają podgląd na dane kontaktowe. Warto zadbać o to, aby stopka znajdowała się na każdej podstronie.

2. Przemyśl zawartość strony

Content witryny, czyli inaczej zawartość strony to treść oraz elementy graficzne. Aby strona cieszyła się powodzeniem wśród odbiorców, warto zadbać o wysoką jakość wszystkich tekstów oraz obrazów. Oto co powinna zawierać każda profesjonalna strona internetowa:

2.1 Angażujące treści

Strona internetowa z przykładowymi zdjeciami
Podstawą na Twojej stronie jest wartościowa treść. Każde zdanie na Twojej witrynie powinno nieść jak najwięcej informacji oraz wciągać odbiorcę w podróż po stronie. Pamiętaj, aby używać prostego języka, który jest zrozumiały dla Twojej grupy docelowej. Dzięki odpowiednio dobranym treściom możesz zbudować wokół swojej marki naprawdę lojalną społeczność. Warto więc poświęcić czas na rozwój sekcji blogowej. W tym celu już na pierwszym etapie budowania strony przeprowadź research tematów powiązanych z Twoją branżą. Kieruj się najnowszymi trendami oraz ciekawostkami z perspektywy użytkowników. Zadaj też o to, aby treści były unikatowe i niosły dla odbiorców konkretne korzyści. Dobrym pomysłem jest zamieszczanie na stronie poradników, w których przedstawisz krok po kroku ciekawe rozwiązania.

Jeśli chcesz tworzyć chwytliwe nagłówki, które będą przyciągać odbiorców - zapoznaj się z naszym artykułem!

2.2 Piękne zdjęcia

Zdjęcia to najważniejszy element wizualny na stronie. Żadna witryna nie wywrze na odbiorcach odpowiedniego wrażenia bez przemawiających do wyobraźni obrazów. Pamiętaj jednak o ważnej zasadzie - wszystkie zdjęcia, które planujesz umieścić na stronie, powinny być w odpowiednio wysokiej rozdzielczości. Możesz wykorzystać w tym celu własne zasoby, np. zdjęcia z profesjonalnej sesji fotograficznej, lub pozyskać gotowe rozwiązania z Internetu. W tym celu korzystaj z legalnych źródeł, które oferują darmowe zdjęcia przeznaczone do użytku komercyjnego, np. Pexels, Unsplash.

Tworząc stronę w BOWWE możesz szybko i łatwo dodawać zdjęcia oraz tworzyć z nich zachwycające galerie. Zobacz jakie to proste!

2.3 Efektowna grafika

Piękna szata graficzna to jeden z ważniejszych elementów wizualnych na stronie. Może sprawić, że odbiorcy zainteresują się Twoją marką, lub wręcz przeciwnie - szybko opuszczą stronę i udadzą się do konkurencji. Warto więc opracować całą spójną koncepcję graficzną, od wyboru kolorów marki, po najmniejsze elementy graficzne. Ciekawym pomysłem jest stworzenie brand hero, czyli postaci, która jest uosobieniem Twojej marki. Zamieść ilustrację z brand hero na stronie głównej, np. w zdjęciu w tle. 

2.4 Angażujące animacje 

Krótkie video lub animacje natychmiast ożywią każdą stronę internetową i przyciągną uwagę użytkowników. Za pomocą prostych animacji możesz oryginalnie przedstawić swój produkt. Wszelkiego rodzaju video explainery to prosty sposób, aby wyjaśnić, na czym polegają Twoje usługi bez używania zbędnych słów. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością animacji. Osiągniesz wtedy efekt odwrotny do oczekiwanego i zaburzysz czytelność strony. 

2.5 Przemyślane logo

Logo to nie tylko element graficzny strony internetowej, ale przede wszystkim to ważna część budowania wizerunku i zwiększania świadomości marki. Choć to tylko jeden element, stworzenie dobrego logo może zająć sporo czasu. Warto więc skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zaprojektują dla Ciebie unikatowy logotyp. 

3. Zaprojektuj intuicyjną nawigację

Poruszanie po Twojej stronie internetowej powinno być dla użytkowników intuicyjne. Bezproblemowa nawigacja sprawia, że strona staje się ona przyjazna dla odwiedzających. Niekiedy zdarza się jednak, że internauci błądzą po Twojej stronie i nie mogą odnaleźć tego, co ich interesuje. Podczas projektowania strony internetowej warto kierować się więc zasadami UX, czyli User Experience. Oto zasady projektowania witryny, które pomogą Ci zbudować stronę zgodnie z oczekiwaniami użytkowników: 

Pasek nawigacji - zamieść pasek nawigacji który nakieruje użytkowników na stronę docelową i pomoże w każdej chwili powrócić na stronę główną.

 

Stosuj zasadę minimalizmu - zadbaj o tzw. czysty design (ang. clean design), który jest bardzo funkcjonalny. W tym celu unikaj zamieszczania na stronie zbyt wielu elementów, które zaburzą nawigację.

 

Uwydatnij klikalne elementy - użytkownicy nie powinni mieć wątpliwości, czy dany element jest klikalny. Stosuj więc różne techniki, które uwidocznią klikalne przyciski. Przykładowo, możesz zastosować cień wokół elementu lub animacje, czy zmiany koloru po najechaniu kursorem.

 

Stosuj symbole zamiast słów - ikony w odpowiednich miejscach poprawią intuicyjne poruszanie się po stronie. Zamiast długich linii tekstu, które zaburzą czytelność, zamieść ikony, które naprowadzą odbiorców na wykonanie pożądanej akcji np. ikona koła zębatego zamiast napisu Ustawienia.

Testuj różne rozwiązania i wybierz takie, które przynosi najlepsze rezultaty. Warto dowiedzieć się, jakie są oczekiwania oraz problemy użytkowników Twojej strony. Dzięki temu będziesz w stanie ciągle ulepszać nawigację i poprawiać funkcjonalność strony. 

4. Zadbaj o detale, które zagwarantują spójność projektu

Grafika pokazująca spójność detali

Oto szczegóły, o które należy koniecznie zadbać na stronie, jeżeli chcesz osiągnąć satysfakcjonujące efekty: 

4.1 Stwórz paletę kolorów

Stworzenie spójnej kolorystyki na stronie pomoże Ci stworzyć profesjonalny, a zarazem przyjazny wizerunek Twojej marki. Głównym wyzwaniem jest taki dobór kolorów, tak by kojarzyły się one odbiorcom z Twoją firmą. Warto w tym celu wykorzystać psychologię kolorów, które będą podświadomie działać na emocji i zmysły użytkowników. Dla przykładu żółty kolor, który kojarzy nam się z uczuciem beztroski, będzie odpowiedni na stronę przedszkola lub sklepu z artykułami dziecięcymi. Pamiętaj, aby paleta kolorów do projektu bazowała na dwóch lub trzech głównych barwach. Kolorystyczny miszmasz na stronie wywoła efekt odwrotny od zamierzonego.

4.2 Dopasuj czcionkę

Fonty na Twojej stronie powinny być łatwe do odczytania i tak jak w przypadku kolorów, nie należy łączyć w jednym projekcie zbyt wielu fontów ze sobą. Wystarczy zastosowanie maksymalnie trzech rodzajów czcionek w kilku wielkościach, na nagłówki, podtytuły i treść.

Tworząc stronę w BOWWE możesz szybko i łatwo dodawać zdjęcia oraz tworzyć z nich zachwycające galerie. Zobacz jakie to proste!

4.3 Zadbaj o spójność elementów graficznych

Bez względu na to jak piękne są elementy wizualne na Twojej stronie z osobna, muszę one stworzyć ze sobą jedną całość. Wszystkie elementy graficzne na stronie powinny ze sobą współgrać, aby stworzyć spójny projekt. Dlatego niezwykle istotna jest konsekwencja w doborze nawet najdrobniejszych elementów graficznych. Wybieraj tylko te elementy wizualne, które będą najlepiej współgrały z wybranymi przez Ciebie kolorami i przyciskami. 

4.4 Podkreśl przyciski CTA

Przyciski wzywające do działania (ang. Call to Action) pełnią ogromną funkcję na Twojej witrynie. Ich zadaniem jest zachęcenie użytkowników do wykonania pożądanej akcji, np. zakupu produktu, czy wysłania formularza. Warto więc zastosować techniki, dzięki którym skierujesz uwagę odbiorców na przyciski CTA na Twojej stronie. Zamieść przyciski CTA w widocznym miejscu na stronie, tak by nie umknęły uwadze odwiedzających. Warto wyróżnić je żywym kolorem, który będzie kontrastować z tłem strony. Dzięki temu przyciski staną się odpowiednio widoczne.

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać idealne fonty na swoją stronę, zajrzyj do naszego artykułu, gdzie przygotowaliśmy zestawienie najlepszych fontów z różnych kategorii.

5. Nie zapomnij o aspektach technicznych

Grafika pokazująca techniczne aspekty strony

Wiesz już, jak ważna jest na stronie zawartość, oraz z jakich elementów powinna składać się Twoja witryna. Poza stworzeniem struktury strony internetowej należy zadbać jeszcze o aspekty techniczne. Chodzi zwłaszcza o domenę, hosting, czy dostosowanie do urządzeń mobilnych.

5.1. Wybór domeny

Domena to nic innego, jak nazwa Twojej witryny. Oto elementy, z jakich składa się domena: 

nazwa - nazwa domeny powinna być unikatowa i być związana z obszarem Twojej działalności. Jest to najczęściej nazwa firmy lub imię i nazwisko.

 

rozszerzenie - to końcówka w nazwie domeny, która występuje po kropce. Najczęściej rozszerzenia są oznaczeniem kraju, jak chociażby: .pl, .de, .us, .fr, itd. Możemy też spotkać się rozszerzeniami, które określają rodzaj strony, np. strony komercyjne (.com), rządowe (.gov) lub administracyjne (.org).

Istnieją dwie opcje nabycia domeny: rejestracja na wybrany czas lub kupno domeny na własność. Aby zarejestrować domenę, najpierw należy sprawdzić, czy nie jest ona zajęta. Jeżeli domena o wybranej nazwie jest dostępna, trzeba wykonać formalności na stronie rejestratora domen. Sytuacja wygląda dużo prościej, jeżeli tworzysz swoją stronę w kreatorze. Wtedy rejestrujesz domenę bezpośrednio w wybranym kreatorze, bez wykonywania zbędnych formalności. 

⚡ Jak stworzyć domenę w BOWWE?

Korzystając z darmowego planu naszego kreatora zyskujesz stronę w domenie BOWWE. W praktyce oznacza to, ze adres Twojej strony będzie wyglądał tak: www.NazwaTwojejFirmy.bowwe.com. Jeżeli jednak chcesz posiadać całkowicie unikatową nazwę, oferujemy możliwość podłączenia własnej domeny we wszystkich wyższych planach. Już przy standardowej subskrypcji, zyskujesz domenę i hosting wliczone w cenę! 

5.2 Hosting czy Cloud

Hosting umożliwia przechowywanie plików strony www na serwerze. Dzięki temu Twoja witryna jest widoczna w sieci. Tak jak w przypadku rejestracji domeny, usługa hostingu jest w wielu przypadkach płatna. Podczas wyboru dostawcy hostingu, zwróć uwagę na odpowiednie parametry serwera, np. na pojemność i transfer. 

 

Obecnie przeważają rowiązanie Cloudowe (tzw. chmura), z którymi od razu masz dostępny hosting. Dodatkowo mają one cały czas wprowadzane aktualizacje, za które nie musisz nawet płacić. Korzystając z takich rozwiązań, nie musisz również robić backupów. Samo BOWWE jest świetnym przykładem kreatora opartego na "chmurze", który zapewnia od razu hosting oraz regularne (i bezpłatne) aktualizacje. 

5.3 Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to potwierdzenie bezpieczeństwa Twojej witryny. Wygenerowanie certyfikatu to dosyć skomplikowany proces, którego jednak nie należy pomijać. Strony bez certyfikatu są uznawane za niebezpieczne przez popularne wyszukiwarki internetowe. Jest to więc niezwykle ważny aspekt techniczny, bez którego Twoja strona nie będzie mogła poprawnie funkcjonować.

 

Kreatory stron ułatwiają użytkownikom zdobycie certyfikatu bezpieczeństwa. W BOWWE  podpięcie certyfikatu SSL przebiega za pomocą jednego kliknięcia. 

5.4 Responsywność strony

Grafika pokazująca stronę internetową na różnych urządzeniach

Przykład widoku strony na ekranie monitora oraz w wersji mobilnej.

Responsywność to inaczej dostosowanie strony www do wyświetlania na ekranach różnych urządzeń. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle ważne, ponieważ wielu internautów będzie przeglądać Twoją stronę z poziomu smartfonów lub tabletów. Koniecznie zadbaj więc o to, aby Twoja witryna prezentowała się ładnie zarówno na ekranach komputerów stacjonarnych i laptopów, jak i na wszystkich urządzeniach mobilnych. 

Tworząc stronę w BOWWE nie musisz martwić się o robienie osobnej strony dla komputery, a osobną na inne urządzenia mobilne. W BOWWE za jednym razem tworzysz w pełni responsywną stronę! Szczegóły znajdziesz tutaj. 

6. Sposoby tworzenia strony

Istnieje kilka możliwości stworzenia witryny. Przed wyborem warto rozważyć plusy i minusy każdej opcji, a także kierować się poziomem zaawansowania oraz indywidualnymi potrzebami. Aby pomóc Ci podjąć decyzję i wybrać najlepsze rozwiązanie, w tej sekcji krótko omówimy najpopularniejsze sposoby tworzenia stron www.

6.1 Zlecenie wykonania strony

Pierwszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania witryny profesjonalistom. W tym przypadku nie musisz o nic się martwić, ani wkładać żadnego trudu w budowanie strony. Istnieje jednak kilka minusów tej opcji. Przede wszystkim wysokie koszty usługi wykonania strony. Najlepsi projektanci stron internetowych zarabiają nawet po kilka tysięcy za projekt. Kolejną pułapką jest wybór specjalisty. Jeżeli chcesz zaoszczędzić i zdecydujesz się na pracę mniej doświadczonego freelancera, ryzykujesz, że efekty nie będą zadowalające. Należy też się liczyć z tym, że budowanie witryny to długotrwały proces. Twoim zadaniem będzie więc monitorowanie pracy web designera, jeśli chcesz, aby wszystko przebiegło zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Nie chcesz popełnić błędu przy wyborze wykonawcy strony? W naszym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy zlecaniu projektu witryny. 

6.2  Samodzielne stworzenie witryny

Grafika pokazująca początki tworzenia strony
Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w projektowaniu strony, istnieją trzy najbardziej sprawdzone sposoby na jej samodzielne stworzenie. Który wybrać? Wszystko zależy od Twoich umiejętności i wymagać wobec strony.
6.2.1 Kodowanie strony od zera 
Najtrudniejszą opcją jest tworzenie całego kodu strony od zera z wykorzystaniem HTML lub innych języków programowania, np. JavaScript, czy CSS. Niezbędna jest tutaj specjalistyczna wiedza dotycząca programowania. Samodzielne stworzenie nawet najprostszej witryny zajmie osobie bez doświadczenia sporo czasu. Trudne też będzie osiągnięcie zadowalających efektów. Ta opcja NIE jest dla osób, które:

- nie posiadają żadnego doświadczenia w kodowaniu, 

- zależy im na szybkim stworzeniu witryny, 

- chcą samodzielnie zaprojektować profesjonalną witrynę,

- chcą intuicyjnie stworzyć witrynę przyjazną dla użytkowników oraz z pięknym designem.

Czy jednak jest możliwe stworzenie strony od podstaw bez potrzeby kodowania? Oczywiście, że tak! Masz do wyboru dwie opcje:

6.2.2 Użycie systemu CMS lub kreatora stron
a) Systemy CMS
Content Management System to inaczej system do zarządzania treścią. Do najpopularniejszych CMSów należą WordPress, Drupal lub Joomla. Ten sposób ułatwia modyfikowanie strony po jej utworzeniu. Oznacza to, że możesz zarządzać treścią na stworzonej już stronie i bez problemu samodzielnie publikować nowe wpisy, bez umiejętności kodowania. Tworzenie stron za pomocą CMSów posiada jednak sporo wad. Największą jest brak opcji personalizacji strony bez umiejętności programowania. Większość gotowych szablonów witryny wygląda dosyć podobnie. Niestety większe zmiany w wyglądzie strony możemy wprowadzić dopiero przy użyciu kodu.
b) Kreatory stron

Stwórz własną stronę już dziś! 

Skorzystaj z niezawodnego i efektywnego kreatora stron, dzięki któremu stworzysz stronę, która będzie przyciągać klientów

Zaczynamy!

Kreatory to intuicyjne narzędzia do samodzielnego tworzenia stron. Dzięki kreatorom możesz zbudować własną witrynę bez potrzeby kodowania. Najważniejszą zaletą kreatorów jest prosta obsługa przy wielu możliwościach dotyczących projektowania. Jest to idealna opcja dla osób, które nie potrafią kodować. Kreatory pozwalają szybko i intuicyjnie stworzyć profesjonalnie wyglądającą stronę według Twoich oczekiwań. Tworzenie stron w kreatorze jest niezwykle przystępne. Od razu widać wszystkie rezultaty Twojej pracy z punktu widzenia użytkowników. Prosta technika drag&drop (czyli przeciągnij i upuść) umożliwia dowolną modyfikację grafiki oraz treści. Dzięki temu projektowanie stron zamienia się w czystą przyjemność. Wystarczy kilka kliknięć, aby zaprojektować i opublikować pełnoprawną stronę www.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania kreatorów stron www? Odsyłamy do naszego przewodnika, w którym omawiamy od podstaw, jak w pełni wykorzystać potencjał Website Builderów.  

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Grafika pokazująca inwestowanie w budowanie stronty internetowej
Stworzenie pełnoprawnej strony internetowej kojarzy nam się z dużymi kosztami. Czy istnieje w dzisiejszych czasach możliwość stworzenia profesjonalnej strony całkowicie za darmo? Otóż tak! Takie rozwiązania oferują kreatory stron internetowych. Zastanawiasz się jednak, czy warto decydować się na opcję posiadania darmowej strony internetowej? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tym artykule.

Tworzenie strony - podsumowanie

Grafika pokazująca stronę internetową i karty

Obecnie strona internetowa to kanał komunikacyjny o ogromnym potencjale, który jest niezbędny do zwiększenia widoczności Twojego biznesu w sieci. Chcesz sprzedawać swoje produkty w Internecie, zaprezentować swoje usługi, a może stworzyć internetową wizytówkę? Wszystko to możesz zrealizować za pomocą strony internetowej. Warto więc zadbać o to, aby Twoja witryna była zbudowana w profesjonalny sposób od podstaw. 

Tworzenie profesjonalnej strony - FAQ

Przeczytaj również: 

Karol Andruszków
CEO BOWWE
Uśmiechnięty mężczyzna

Karol jest przedsiębiorcą i założycielem 3 startupów, w ramach których doradzał kilkuset firmom. Odpowiadał również za projekty największych instytucji finansowych w Europie, warte powyżej 50 milionów euro. Ma dwa tytuły magisterskie, jeden z informatyki, a drugi z zarządzania, które uzyskał podczas studiów w Polsce i w Portugalii. Swoje doświadczenie zdobywał w Dolinie Krzemowej oraz podczas prowadzenia firm w wielu krajach m.in. w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Od ponad dziesięciu lat pomaga startupom, instytucją finansowym, małym i średnim firmom usprawnić ich funkcjonowanie poprzez cyfryzację.

Gotowy do zbudowania własnej strony internetowej?

Nie martw się, pomożemy Ci! Możemy też to zrobić za Ciebie!

Zacznij teraz
banner image
1
Promocja ważna jeszcze:

Godziny

Minuty

Sekundy

Niepowtarzalna oferta tylko przez 48 godzin!

TYLKO TERAZ: 3 lata za mniej niż 1 rok!

Oferta dla nowych kont na najlepszy kreator wg użytkowników AppSumo

TYLKO TERAZ PRZEZ 48H: oferta na 3 lata za mniej niż 1 rok!
price background
oszczędź aż
2 953 zł
sprawdź teraz
bowwe robot