12 trików, z którymi zdobędziesz wymarzoną pracę!
Autor: Karol Andruszków
Szukasz pracy? Jeśli Twoje poszukiwania już trochę trwają możesz myśleć, że trudno jest znaleźć satysfakcjonującą pracę... Na szczęście wcale nie musi być tak ciężko!
Przygotowałem dla Ciebie 12 wskazówek, które pomogą Ci szybciej znaleźć pracę stworzoną dla Ciebie. Postępując zgodnie z instrukcjami w artykule, szybko przejdziesz przez poszczególne etapy poszukiwania pracy, które zakończy się pewnym sukcesem!
Jak szybko zdobyć pracę? - 12 prostych trików
Przeglądanie ogłoszeń o pracę i odpowiadanie na oferty pracy to jeden z ostatnich etapów poszukiwania pracy! Więc od czego powinieneś zacząć? Nie wystarczy tylko stworzyć CV i czekać na rozpad ofert pracy. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, trzeba być dobrze przygotowanym do procesu rekrutacyjnego.
Oto kluczowe 12 kroków, bez których nie warto rozpoczynać poszukiwania pracy. Postępowanie zgodnie z nimi pozwoli Ci uniknąć błędów, a tym samym znacznie przybliży Cię do celu jakim jest znalezienie pracy.
1. Zastanów się, jakiej pracy szukasz
Zanim zaczniesz wysyłać swoje CV, musisz sobie zadać kilka ważnych pytań:
→ Zastanów się, na jakie stanowisko chcesz się ubiegać i jaki rodzaj pracy najbardziej Ci odpowiada.
→ Wolisz pracować zdalnie przez Internet czy w biurze?
→ Czy jesteś osobą mobilną? Masz samochód lub musisz dojeżdżać do pracy komunikacją miejską? Nie masz nic przeciwko wyjazdom na konferencje, szkolenia lub wyjazdy służbowe?
→ Odnajdujesz się w pracy zespołowej, czy wolisz pracować w pełni samodzielnie?
Identyfikując te podstawowe kwestie, możesz zawęzić zakres poszukiwań i skupić się tylko na tych ofertach, które są dopasowane do Twoich preferencji.
2. Oceń swoje umiejętności
Twoje zainteresowania i umiejętności mają decydujący wpływ na to, jaką pracę będziesz wykonywać.
→ Jesteś analitykiem, a może bardziej skupiasz się na kreatywnym myśleniu w pracy?
→ Jakie zadania możesz wykonać?
→ Jakie narzędzia lub programy możesz obsługiwać?
→ Jakie znasz języki obce?
Wypisanie wszystkich swoich kompetencji pozwoli Ci wybrać stanowisko, które będzie najlepiej pasowało do Twojego stylu pracy. Pomoże Ci również ocena umiejętności miękkich. Podsumuj swoje umiejętności interpersonalne, takie jak umiejętności komunikacyjne, zarządzanie zespołem, radzenie sobie ze stresem, wystąpienia publiczne, wielozadaniowość oraz umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków. Dzięki temu zdobędziesz większą wiedzę na temat stanowiska, na którym będziesz najlepiej sobie radzić!
3. Ustal cele zawodowe
Zanim zaczniesz aplikować, określ dokładnie swoje oczekiwania co do wynagrodzenia lub liczby godzin. Wolisz pracować od 8:00 do 16:00, a może chcesz uzyskać czas pracy indywidualnie? Rozważasz pracę w weekendy lub nadgodziny? Najlepiej to wszystko ustalić na początku, aby podjąć właściwą decyzję. Zanim odpowiesz na konkretną ofertę, sprawdź też ile możesz zarobić na danej pozycji. Dzięki temu unikniesz rozczarowań podczas rozmowy, a tym samym zmarnujesz czas.
⚡ Growth Hack:
Chcesz szybko sprawdzić, ile zarobisz na danej pozycji? Jeżeli w interesującej Cię ofercie jest podany zakres wynagrodzenia, oblicz swoje możliwe zarobki za pomocą różnych narzędzi internetowych. Uważaj jednak, aby korzystać z narzędzi obliczających na podstawie dostosowanej do Twojej lokalizacji.
A jeśli chcesz zorientować się, ile średnio zarabiają inni na danej pozycji, możesz skorzystać z tych z witryn takich jak praca.money.pl.
4. Przygotuj profesjonalne i wyróżniające się CV
Dobre CV będzie odzwierciedlać Twoją sytuację zawodową i przedstawiać Cię w korzystnym świetle. Pamiętaj – aby zainteresować pracodawców, Twoje CV powinno być profesjonalne, ale nie nudne.
Kiedy piszesz swoje CV, niektóre elementy są pomijane lub przyjmowane powierzchownie, podczas gdy w rzeczywistości mogą być decydującym czynnikiem Twojego sukcesu w znalezieniu pracy. Oto najważniejsze punkty, o których nie należy zapominać podczas pisania CV:
a) Dobrze pomyśl o strukturze
b) Dopasuj swoje CV do oferty pracy
Przede wszystkim opisz te stanowiska i obowiązki, które są związane z wymaganiami w ogłoszeniu i mogą zainteresować przyszłego pracodawcę. W ten sposób pokażesz, że nie wszędzie wysyłasz identyczne CV, ale podchodzisz do oferty indywidualnie.
c) Napisz o swoich zainteresowaniach
Skoncentruj się na swoich zainteresowaniach i umiejętnościach, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia. Jeśli pracodawca przeczyta, że masz ciekawe zainteresowania, z pewnością przychylnie spojrzy na Twoje CV. Osoby, które mają pasję i zapał do rozwijania własnych zainteresowań są zazwyczaj aktywne i chętne do nauki także w pracy.
d) Unikaj schematów
Unikaj popularnych wyrażeń i ogólników, takich jak „doświadczenie w sprzedaży” lub „używanie dokumentów tekstowych”. Takie informacje nie mają dla pracodawcy żadnej wartości i są trudne do zweryfikowania.
Zamiast tego odwołaj się do konkretnych przykładów z własnego życia i podaj jak najwięcej szczegółów! Masz doświadczenie w sprzedaży? Napisz jaki wynik sprzedażowy osiągnąłeś w danym roku i jaki miał on wpływ na wyniki całej firmy. Nazwij konkretne programy, z których umiesz korzystać, podaj terminy szkoleń lub opisz konkretnie, w czym się specjalizujesz.
e) Wyróżnij się na tle konkurencji
Wybierz formę, która przyciągnie wzrok rekruterów. Jeśli chcesz się wyróżnić, wybierz atrakcyjne i nowoczesne CV online!
⚡ Gdzie stworzyć profesjonalne CV online?
W BOWWE zbudujesz CV, które zachwyci rekruterów i zyskasz przewagę od samego początku. Zacznij już teraz!
5. Napisz list motywacyjny
List motywacyjny jest uzupełnieniem CV, czego coraz częściej wymagają pracodawcy w ofertach pracy. To właśnie w liście motywacyjnym masz możliwość zamieszczenia informacji, które nie są zawarte w CV oraz przedstawienia motywu podjęcia pracy. Użyj tego, aby przekonać swojego pracodawcę, aby cię zatrudnił. Pamiętaj, aby dopasować treść listu do stanowiska. Nie kopiuj jednak wzorów znalezionych w Internecie - lepiej być kreatywnym! Twój przyszły pracodawca z pewnością bardziej to doceni.
6. Bądź aktywny w mediach społecznościowych
Dołącz do grup na Facebooku i śledź, co dzieje się w Twojej branży. Często to właśnie tam po raz pierwszy można natknąć się na ogłoszenie o pracę napisane spontanicznie przez rekrutera. Zadbaj również o swój profil zawodowy na kanałach społecznościowych, takich jak LinkedIn, który skupia headhunterów i pracodawców aktywnie poszukujących kandydatów.
Zgrabny i atrakcyjny profil na LinkedIn może przyciągnąć uwagę rekruterów, zanim zdążysz wysłać swoją aplikację! Zobacz, jak sprawić, by Twój profil na LinkedIn był kluczem do zdobycia nowej pracy!
7. Zapytaj znajomych
Jednym ze skutecznych sposobów poszukiwania pracy jest tak zwana poczta pantoflowa. Opublikuj post na swoim kanale na Facebooku lub LinkedIn z informacją, że szukasz pracy. Jeśli ktoś w firmie, w której pracuje Twój znajomy, prowadzi rekrutację, z pewnością Cię on o tym poinformuje. Odśwież też znajomych ze studiów lub odbytych staży i poznaj ich sytuację zawodową – być może zyskasz cenną radę.
8. Zdobądź rekomendację
Pochlebne opinie poprzednich pracodawców, wykładowców czy opiekunów stażu mogą okazać się kluczem do sukcesu w znalezieniu pracy. Polecenia uczynią Cię wiarygodnym kandydatem, a rekruter będzie skłonny Ci zaufać, bez względu na doświadczenie. Zdobądź więc pozytywne referencje i zyskaj przewagę konkurencyjną!
9. Zawęź zakres swoich poszukiwań
Niektórzy ludzie publikują swoje CV w zbyt wielu miejscach, aby zwiększyć swoje szanse na dobrą pozycję. Dlaczego to nie jest dobry pomysł? Proces rekrutacji zazwyczaj składa się z kilku etapów, które mogą zająć trochę czasu. Aby dobrze sobie radzić i wreszcie dostać pracę, trzeba przygotować się do każdego z tych etapów. Czasami rekruterzy będą wymagać przygotowania prezentacji lub wykonania zadań, aby sprawdzić swoje umiejętności. Jeśli aplikujesz do zbyt wielu miejsc, istnieje ryzyko, że nie będziesz w stanie odpowiednio przygotować się do rozmowy. W ten sposób stracisz czas swój i rekrutera.
10. Monitoruj najnowsze oferty
Zbuduj nawyk stałego monitorowania rynku pracy i konsekwentnie go śledź dzień po dniu. Codziennie po pracy sprawdzaj nowe ogłoszenia na portalach, które obserwujesz. Aby być na bieżąco z najnowszymi ofertami, ustaw sobie powiadomienia e-mail. Ta opcja jest często dostępna dla zalogowanych użytkowników – warto więc założyć konto na wybranych serwisach z ogłoszeniami. W ten sposób zawsze będziesz na bieżąco i jako pierwszy dowiesz się o najnowszych ogłoszeniach.
11. Przeglądaj ogłoszenia z różnych źródeł
Upewnij się, że portale, z których korzystasz, zawierają tylko aktualne ogłoszenia. Przeglądaj tylko najbardziej sprawdzone portale i usługi, ale nie ograniczaj się do jednego źródła. Świetnym rozwiązaniem są agregatory pracy, które zbierają wszystkie aktualne oferty z wielu portali. Dzięki agregatom nie musisz szukać ofert w wielu miejscach w sieci.
Śledź profile na Facebooku, LinkedIn lub innych kanałach społecznościowych, na których działa firma, do której chcesz aplikować. Dzięki temu będziesz na bieżąco z życiem firmy i dowiesz się o aktywnej rekrutacji prosto ze źródła. Warto również regularnie sprawdzać strony internetowe firmy oraz rekrutacje na poszczególne stanowiska w dziale Kariera.
12. Przygotuj się do rozmowy
Jeśli chcesz wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy, zrób dokładny research i zdobądź jak najwięcej informacji o firmie, najważniejszych decydentach oraz wymaganiach na stanowisko, na które aplikujesz. Pamiętaj o swoich największych osiągnięciach, o tym, co robiłeś w swojej poprzedniej firmie i jakie odniosłeś sukcesy – bo na pewno zostaniesz o to zapytany!
Największym błędem nieprzyjętych kandydatów w rozmowach kwalifikacyjnych jest nieodpowiednie przygotowanie. Przeszukaj Internet, aby znaleźć przykłady najczęściej zadawanych pytań kwalifikacyjnych, a także najlepsze odpowiedzi od kandydatów.
Jak znaleźć pracę bez posiadanego doświadczenia?
Ale co, jeśli jesteś absolwentem uniwersytetu, który dopiero wchodzi na rynek pracy? Czy uważasz, że bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego będzie Ci trudno znaleźć pracę? Bez obaw! Wystarczy odpowiednio się przygotować! Oto kilka cennych wskazówek, jak szybko znaleźć swoją pierwszą pracę:
a) Podnieś swoje kwalifikacje
Szukając pracy, warto podnosić swoje kompetencje. Na przykład możesz brać udział w kursach, szkoleniach i konferencjach. Uzyskane certyfikaty zastąpią braki w doświadczeniu. Pamiętaj też, aby stale poszerzać swoją wiedzę i interesować się tym, co dzieje się w branży, w której chcesz pracować. Regularnie czytaj blogi, uczestnicz w forach, a staniesz się ekspertem w danej dziedzinie, nawet bez doświadczenia. Upewnij się, że znasz nazwiska kluczowych osób w branży i czytasz najważniejsze książki z Twojej dziedziny wiedzy. Dzięki temu szybko zyskasz pewność siebie podczas rozmów rekrutacyjnych.
b) Buduj i rozwijaj sieć kontaktów
Rozwijaj znajomości nawiązane podczas szkoleń i konferencji. Tego typu wydarzenia oferują wiele możliwości nawiązywania kontaktów. Wykorzystaj przerwę na kawę, aby poznać ludzi z branży i zdobyć cenne wizytówki. Miałeś ciekawą praktykę lub staż? Zgłoś się do koordynatorów i poproś o referencje. Pamiętaj też o aktywności w mediach społecznościowych. Facebook i LinkedIn to idealne miejsca w sieci do odświeżenia kontaktów z uczelni, dołączenia do grup ekspertów branżowych czy nawiązania kontaktu z headhunterami.
c) Szukaj inspiracji
Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady w biurze karier. Rozmowa z doradcą zawodowym pomoże Ci wybrać właściwy kierunek. Wielką inspiracją mogą być również doświadczenia innych ludzi. Dlatego warto obserwować w mediach społecznościowych aktywność osób, które już osiągnęły sukces w branży. Dzięki temu zobaczysz, jak wygląda codzienna praca w obszarze Twoich zainteresowań.
d) Tworzenie CV i listu motywacyjnego
Istnieją różne rodzaje CV – jednym z nich jest CV funkcjonalne. Taki dokument, zamiast Twojego doświadczenia zawodowego, skupia się na Twoich umiejętnościach. Zdecyduj się na stworzenie takiego CV i tym samym odwróć uwagę rekrutera od swojego braku doświadczenia. Zamiast miejsc pracy dołącz informacje o udziale w kampaniach i projektach non-profit. Dzięki temu udowodnisz, że jesteś osobą przedsiębiorczą i aktywną. List motywacyjny będzie idealnym uzupełnieniem CV osoby rozpoczynającej karierę. W nim możesz uzasadnić, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. List motywacyjny to szansa na podkreślenie swoich mocnych stron i podzielenie się osobistą historią.
Nie masz doświadczenia, ale chcesz mieć pewność, że Twoje CV nie będzie puste i nieatrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy? Zajrzyj do naszego poradnika, w którym dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć CV dla kogoś z małym lub żadnym doświadczeniem.
Gdzie szukać pracy, aby szybko ją znaleźć?
Targi pracy
Warto odwiedzać regularne targi lub giełdy pracy. Najczęściej dedykowane są studentom i absolwentom, ale nie tylko. Targi pracy z reguły dotyczą jednej branży, np. IT czy marketingu, choć zdarzają się też takie, na których obecne są firmy z różnych branż. Nawet jeśli nie znajdziesz na targach pracy, której szukasz, możesz nawiązać wiele cennych kontaktów. Masz szansę na inspirujące rozmowy z pracodawcami, rekruterami lub pracownikami danej firmy. Dzięki temu poznasz realia danej pracy i oczekiwania wobec kandydatów. Coraz częściej takie wydarzenia organizowane są również online, dzięki czemu masz szansę dowiedzieć się o sytuacji na rynku pracy bez wychodzenia z domu.
Programy stażowe
Stwórz własną stronę już dziś!
Zaczynamy!
Agencje pracy
Biura karier
Portale z ogłoszeniami o pracę
Media społecznościowe
Obecnie media społecznościowe odgrywają ogromną rolę w dziedzinie poszukiwania pracy, więc szkoda byłoby nie skorzystać z tej opcji! Obecność w kanałach społecznościowych to szansa na dotarcie do ogromnej liczby rekruterów i pracodawców z różnych lokalizacji, którzy aktywnie poszukują pracowników. Jeśli masz dobrze rozwinięty profil zawodowy w mediach społecznościowych, istnieje duża szansa, że headhunterzy sami skontaktują się z Tobą z ofertami pracy. Jednymi z najpopularniejszych portali społecznościowych dla osób poszukujących pracy jest:
LinkedIn - wymieniamy go na początku, bo to absolutna podstawa. Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy, zadbaj o widoczność profilu na tym portalu. Jeżeli Twój profil prezentuje się ciekawie i profesjonalnie, headhunterzy z pewnością nawiążą z Tobą kontakt i z łatwością znajdziesz tam prace bez względu na poziom doświadczenia.
Istnieje kilka możliwości znalezienia pracy na tej platformie: poprzez bezpośredni kontakt z headhunterami lub śledzenie postów publikowanych przez rekruterów oraz na profilach firm, które często są udostępniane przez pracowników.
Goldenline - jest to serwis społecznościowy, w którym masz możliwość rozwinąć networking i nawiązać kluczowe kontakty biznesowe, a także przeglądać ogłoszenia o pracę. Co więcej, możesz poznać opinie o pracodawcach, a także zyskać dostęp do raportów dotyczących zarobków w danej branży. Aktywność na Goldenline pomoże Ci być na bieżąco z sytuacją na rynku pracy i pozwoli dotrzeć do ogłoszeń o prace, które nie są publikowane nigdzie indziej.
Skuteczne poszukiwanie pracy – podsumowanie
Jednak im bardziej przygotujesz się do poszukiwania pracy, tym większa szansa, że będzie ona krótka i skuteczna.
Trzymając się kroków wymienionych w artykule, możesz mieć pewność, że zaprezentujesz się jako profesjonalny i kompetentny kandydat, którego warto zatrudnić!
Przeczytaj również:
Karol jest przedsiębiorcą i założycielem 3 startupów, w ramach których doradzał kilkuset firmom. Odpowiadał również za projekty największych instytucji finansowych w Europie, warte powyżej 50 milionów euro. Ma dwa tytuły magisterskie, jeden z informatyki, a drugi z zarządzania, które uzyskał podczas studiów w Polsce i w Portugalii. Swoje doświadczenie zdobywał w Dolinie Krzemowej oraz podczas prowadzenia firm w wielu krajach m.in. w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Od ponad dziesięciu lat pomaga startupom, instytucją finansowym, małym i średnim firmom usprawnić ich funkcjonowanie poprzez cyfryzację.