Ile kosztuje profesjonalna strona w 2023 roku? [Lista kosztów]
Autor: Karol Andruszków
Dlaczego potrzebujesz strony internetowej?
Każdego dnia ludzie spędzają średnio około 6 godzin online. Co w tym czasie robią? Szukają ważnych informacji, robią zakupy, płacą rachunki przez aplikacje bankowe czy po prostu relaksują się, przeglądając swoje ulubione social media. 6 godzin spędzonych w internecie jednego dnia to naprawdę dużo czasu, biorąc pod uwagę, że w ciągu doby musi starczyć jeszcze czasu na pracę czy naukę, odpoczynek, sen oraz na inne czynności. Warto jednak wykorzystać te 6h…zwłaszcza, jeśli prowadzisz biznes.
Twoi potencjalni klienci, partnerzy, klienci “z polecenia” i wszyscy zainteresowani, aby dowiedzieć się więcej o Twojej biznesie, będą szukać informacji na jego temat właśnie w sieci. Strona internetowa będzie pierwszym miejscem, na które trafią, więc niezwykle ważne jest by wywołała u nich jak najlepsze, pierwsze wrażenie. Na jego podstawie odwiedzający zweryfikują wiarygodność Twojej oferty.
Jeśli chcesz, aby Twoje przedsiębiorstwo rozwijało się efektywnie, strona internetowa jest Ci niezbędna. Jest ona pewnym i sprawdzonym sposobem na przyciągnięcie klientów, zwiększenie obrotów i generowanie sprzedaży. Czy wiesz, że aż 73% konsumentów ufa bardziej informacjom zamieszczonym na stronie firmy niż pozyskanych z innych źródeł? Nie zwlekaj i czym prędzej wykorzystaj to na swoją korzyść, tworząc profesjonalną stronę internetową! Dzięki niej od razu zwiększysz zaufanie do Twojej firmy i prowadzisz ją na kilka poziomów wyżej.
Korzyści z posiadania strony jest naprawdę wiele, przedstawię jednak te najważniejsze:
1. Dostęp do danych nt. twoich klientów, w tym danych kontaktowych, jak telefon czy adres email.
2. Możliwość sprzedaży online.
3. Bieżące statystyki na temat osób wchodzących na Twoją stroną oraz działań jakie na niej podejmują.
Nawet jeśli nie posiadasz własnej firmy, strona internetowa może służyć Ci do wielu innych celów. Może szukasz pracy i chcesz się wyróżnić wśród innych kandydatów, tworząc profesjonalne portfolio online? Może pragniesz dzielić się Twoją wiedzą z innymi i najlepszym miejscem do tego byłby Twój własny blog? A może tworzysz stronę z okazji ważnego dla Ciebie wydarzenia np. ślubu i chcesz umieścić na niej wszystkie zdjęcia, tak by wszyscy zaproszeni mieli do niej łatwy dostęp? Strona internetowa może znacząco pomóc Ci realizować wiele celów. Zastanów się więc, co na ten moment chcesz osiągnąć i jak Twoja własna strona pomoże Ci zrobić to szybciej i lepiej!
Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz tworzyć stronę?
1. Jakie cele ma spełniać Twoja strona internetowa?
Znając cele, jakie ma realizować Twoja strona, znacznie łatwiej będzie Ci wybrać:
- w jaki sposób strona ma zostać wykonana
- zawartość strony
- funkcje, jakie muszą się znaleźć na stronie
- design strony
- ofertę wykonawcy.
2. Co musi zawierać?
Postaraj się, zaplanować jak wiele podstron będzie ona posiadać i co jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Pomyśl o tym w ten sposób - “Jeśli oferuję usługi księgowości, to muszę mieć na swojej stronie cennik, formularz kontaktowy… przydatne będą również opinie”.
Zazwyczaj strony internetowe małych i średnich firm mają do 7 podstron, włącznie ze stroną główną. Potraktuj to jednak tylko jako punkt odniesienia - być może w Twoim przypadku będzie potrzebna większa/mniejsza ilość podstron.
3. Czy chcesz nią samodzielnie zarządzać czy będzie to robił ktoś inny?
Tu również odpowiedź na to pytanie, ma ogromny wpływ na to, jaki sposob tworzenia strony powinieneś wybrać. Jeśli nie znasz się na programowaniu i zlecisz programiście stworzenie strony w narzędziu wymagającym programowania jak np. WordPress, to w konsekwencji, nie będziesz w stanie samodzielnie zarządzać własna stroną czyli m.in. zmieniać jej wyglądu. W związku z tym będziesz zmuszony związać się stałą współpracą z konkretnym programistą, co możę Cię ograniczać, jak również wiele kosztować. Wybierając np. kreator stron, będziesz mógł swobodnie i w pełni samodzielnie zarządzać stroną.
Jest wiele kwestii, nad którymi powinieneś się zastanowić, zanim zaczniesz tworzyć stronę. Jak upewnić się, że niczego nie pominąłeś? Skorzystaj z naszej poradnika, którego możesz użyć zarówno gdy samodzielnie tworzysz stronę, jak też gdy zlecisz jej wykonanie.
Pobierz poradnik teraz!
Dlaczego koszty wykonania strony tak bardzo się różnią?
Jeśli już robiłeś wstępny research możliwych kosztów tworzenia strony, wiesz, że są one bardzo różne. Skąd więc te różnice w cenie, które czasem mogą kilkukrotnie większe?
W przypadku profesjonalnych firm zajmujących się budowaniem stron koszty zależą w największym stopniu od czasu pracy różnych profesjonalistów oraz zakresu prac, jaki wchodzi w skład oferty firmy.
Dlatego im większą i bardziej zaawansowaną stronę chcesz mieć, tym większe koszty będę jej stworzenia. Średnia godzinowa stawka na rok 2023 w zakresie tworzenia stron wynosi ok. $45. Oczywiście, będzie się ona różniła się więcej lub mniej w zależności od tego jaką agencję czy freelancera wybierzesz, jednak podana stawka może dać Ci już pierwszy zarys na to, ile możesz zapłacić za wykonanie Twojej strony.
W przypadku kreatorów stron sytuacja jest znacznie łatwiejsza, gdyż na ich stronach możesz znaleźć cennik, który przeważnie zawiera kilka planów wraz z wypisanymi dostępnością i usługami jakie zawierają. W takim przypadku koszt stworzenia strony w kreatorze jest znacznie łatwiejszy do oszacowania.
Ile kosztuje strona internetowa w 2023 roku - lista podstawowych wydatków
*Koszty są obliczane na podstawie średnich stawek godzinowych dla agencji i specjalistów zajmujących się tworzeniem stron oraz cenników osobnych usług jak np. serwisy hostingowe.
Zacznijmy od najbardziej podstawowych kwestii, z którymi spotkasz się w trakcie tworzenia strony internetowej. Wymienione poniżej kwestie, to koszty, które ponosisz tylko jednorazowo. Wyjątkami mogą być np. całkowity rebranding czy odświeżenie strony.
Zanim zapoznasz się z moim podsumowaniem kosztów tworzenia strony, to wiedz, że są to tylko szacunkowe sumy do zapłacenia. Potraktuj to jako pomocny punkt odniesienia i pamiętaj, że na ostateczny koszt takiego przedsięwzięcia wpływa wiele rzeczy: wielkość strony, budżet, dostępności itd. Mając to w pamięci, przejdźmy do przeciętnego kosztu wykonania strony.
Koszt analizy branży
Jeśli zlecasz stworzenie strony profesjonalnej firmie, powinna ona przeprowadzić wpierw analizę Twojej branży, aby wiedzieć dokładnie, jak powinna wyglądać Twoja strona, aby spełniała wyznaczony jej cel. Koszty analizy branży będą zależeć od czasu, który na nią został poświęcony. Przyjmując, że średnia stawka godzinowa to $45 to, analiza może wynieść od $45 do $270.
Koszt designu strony
Aż 48% osób twierdzi, że projekt strony jest dla nich czynnikiem Nr.1, który decyduje dla nich o wiarygodności strony. Jaki więc musi być design, aby nie odstraszał potencjalnych klientów? Profesjonalny, nowoczesny, dopasowany do branży i responsywny. Ile zapłacisz za taki design strony? Może on wynosić od $200 do $50,000.
Koszt hostingu strony
Hosting jest niezbędną częścią prawidłowo funkcjonującej strony. Wybór niewłaściwego hostingu, to tylko proszenie się o kłopoty: wolno działająca strona, mało miejsca na dysku (przez co nie możesz zamieścić np. dużo treści, zdjęć lub filmików na stronie) itd. Upewnij się więc, że wybierzesz stabilny hosting, który nie będzie negatywnie wpływał na prędkość Twojej strony - 47% użytkowników oczekuje, że strona będzie ładowała się w nie mniej niż 2 sekundy. Ile zapłacisz za stabilny hosting strony? Koszt zaczyna się od $5 do $200 miesięcznie.
Koszt domeny
Wybór nazwy Twojej strony jest bardzo ważny, gdyż to po niej ludzie będą Cię szukać. Koniecznie zadbaj więc o to, aby odnosiła się ona do Twojej marki i branży w jakiej się rozwijasz. Ile może wynosić koszt domeny? Ceny zaczynają się od $2 do $20 rocznie.
Koszt bezpieczeństwa (certyfikat SSL)
Niezwykle ważną kwestią, o której nie możesz zapomnieć, jest zabezpieczenie strony. Google oficjalnie dodało certyfikat SSL (które mają strony https) do swoich rekomendacji i jest to czynnik pozycjonujący strony. Jeśli nie zadbasz o tą kwestie, użytkownicy nie będą wchodzić na Twoją stronę, gdyż nie będą uznawali ją za bezpieczną i zaufaną, co w ogóle wyeliminuje sens jej posiadania.
Ile kosztuje certyfikat SSL? Zazwyczaj od $4 do około $50 rocznie. Jednak w BOWWE otrzymasz darmowy SSL, korzystając z planu Advanced lub Professional.
Koszt funkcjonalności i rozszerzeń
Potrzebne na Twojej stronie funkcjonalności oraz rozszerzenia są zależne od celu Twojej strony. Np. jeśli chcesz prowadzić sklep, niezbędna okaże się galeria zdjęć czy możliwość dokonywania płatności, co w przypadku strony-wizytówki nie jest potrzbene.
Jaki jest koszt zainstalowania funkcjonalności do strony? Korzystając z narzędzi takich jak WordPress, PrestaShop czy Wix AppMarket, za niektóre funkcjonalności czy rozszerzenia możesz zapłacić w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilkaset dolarów (jednorazowo lub miesięcznie). W BOWWE korzystając z planów Standard, Advanced i Professional zyskujesz dodatkowo darmowy dostęp do naszych licznych aplikacji i świetnych funkcjonalności.
Koszt responsywnej strony
Aż, 73.1% projektantów stron internetowych uważa, że jednym z głównych powodów, przez których użytkownicy opuszczają stronę internetową, jest jej brak responsywności. Decydując się więc na stworzenie strony, musisz zadbać o to, aby była ona responsywna. Jaki może być koszt stworzenia responsywnej strony? Koszt w takim przypadku zaczyna się od $100 do $2500. Z kolei tworząc stronę w BOWWE jest ona automatycznie responsywna - bez dodatkowych opłat. Zobacz, jak to działa!
Koszt utrzymywania strony
Kiedy masz już stworzoną stronę, Twoje wydatki na nią nie kończą się. Co w takim razie wchodzi w budżet utrzymywania Twojej strony? Audyty strony, wykonywanie backupów, aktualizowanie wtyczek i wiele innych.
Tworzenie strony jest jak założenie firmy lub budowa domu - najwięcej kosztuje to na początku, później jest znacznie lepiej i możesz cieszyć się z efektów, ale co jakiś czas będziesz ponosił koszty. W przypadku firmy musisz zapłacić pracownikom lub wynająć przestrzeń do prowadzenia biznesu (lub inny przykład) a gdy mieszkasz w domu, opłacasz rachunki za prąd czy wodę. Podobnie jest ze stroną - musisz pamiętać o niewielkich kosztach jej utrzymania, do których należą:
- Aktualizacje systemu
- Tworzenie kopii zapasowych (backupów)
- Aktualizacje wtyczek
Ile może wynosić koszt utrzymywania strony? Koszt ten może wahać się od $5 do $5,000 miesięcznie. W BOWWE nie ponosisz tak naprawdę kosztów jej utrzymania, wszystko wlicza się w wybrany przec Ciebie plan!
Tworzenie strony - lista kosztów dodatkowych
Każda strona, aby być maksymalnie skuteczna, musi być właściwie zarządzana oraz ciągle udoskonalana, co wiąże się z kosztami stałymi oraz dodatkowymi, których powinieneś być świadomy.
Koszt materiałów multimedialnych
Jest to kwestia, na której możesz zaoszczędzić. Wystarczy, że przygotujesz własne materiały. Możesz do tego wykorzystać platformy z darmowymi materiałami graficznymi jak np. Unsplash czy Canva. Jednak niektórzy wolą zostawić kwestię multimediów profesjonalistom lub wykupić licencje do korzystania z dostępnych w sieci materiałów (np. w iStockPhoto). Ile taka usługa może wynosić? Miesięcznie będzie to od $2 do ok. $250.
Koszt copywriting
Tworzenie treści na strone internetową nie jest łatwe z trzech głównych powodów:
1) Teksty powinny przyciągać uwagę odbiorców i zachęcać ich do tego na czym Ci zależy np. zakupu lub rejestracji - bez tego Twoja strona nie będzie realizować Twoich celów!
2) Teksty powinny oddawać charakter Twojej marki i podkreślać wyjątkowość Twojej oferty - inaczej zniknie ona pośród dziesiątek innych ofert, niczym się nie wyróżniając
3) Teksty muszą być zoptymalizowane pod SEO - jeśli Twoja strona będzie na 5 stronie w Google, to prawdopodobnie nikt na nią nie wejdzie.
Z tych trzech powodów najlepiej jest zlecić stworzenie copy na Twojej stronie profesjonalnemu copywriterowi. Ile możesz za to zapłacić? Takie usługi wylicza się na podstawie np. ilości podstron, na które trzeba stworzyć content lub ilości słów, jakie będzie on zawierał. Jednorazowo za taką usługę, możesz zapłacić od $25-$25,00 w zależności od długości contentu.
Koszt narzędzi analitycznych
Dla każdego powinien to być obowiązkowy element kosztów strony. Takie narzędzia jak np. Google Analytics, wymagają ingerencji w kod strony, aby mogły mieć dostęp do danych strony i jej użytkownikach. Dla wielu dostęp do takich statystykach jest niezbędny, aby nadzorować skuteczność ich biznesu. Jakie więc koszty, ponosisz za podłączenie tego typu narzędzi? Standardem jest to że wykonawcy stron oferują to gratis, ponieważ zajmuje to kilka minut. Wystrzegaj się wykonawców, którzy oferują Ci podłączenie np. Google Analytics za duże pieniądze rzędu $50-$250 dolarów.
Koszt optymalizacji SEO
Bez posiadania dobrze zoptymalizowanej strony, będzie nie możliwe jej wypozycjonowanie wysoko w wynikach wyszukiwania i sprawić, że zostanie ona dostrzeżona przez potencjalnych odbiorców. Kosz optymalizacji strony może wynosić od $50 do $2000 miesięcznie.
Koszt zarządzania stroną
Jak już wcześniej wspomniałem, w zależności od sposobu, w jaki została stworzona Twoja strona, będziesz mógł nią zarządzać w mniejszym lub większym stopniu; łatwiej lub trudniej. Największą swobodę i możliwości oferują Ci kreatory stron, w których możesz szybko i wygodnie dodawać nowe treści na stronę i dokonywać na niej nawet zaawansowanych zmian zupełnie samodzielnie. Z kolei, jeśli Twoja strona została od podstaw zaprogramowana przez programistę, a Ty nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, będziesz po prostu musiał związać się na dłużej z wykonawcą Twojej strony, by dokonywał na niej niezbędnych poprawek. Ile to może kosztować? Kwota może się wahać w granicach $20 - $500 miesięcznie.
Jak oszczędzić na kosztach strony, nie tracąc na jej jakości?
Jak pewnie zauważyłeś, na całkowity koszt stworzenia strony składa się wiele elementów. Większość z nich jest niezbędna do tego, aby Twoja strona była stworzona w wysokiej jakości, zgodnie ze standardami Twojej branży i mogła przynosić Ci duże zyski. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla niektórych strona za wiele tysięcy zł jest po prostu zbyt droga. Jak więc zmniejszyć jej koszty?
Budując stronę samodzielnie - zaoszczędzisz, zamiast ponosić koszty za poszczególnych specjalistów. Jak jednak zrobić to nie posiadając odpowiednich umiejętności? W końcu Twoja strona musi być piękna i profesjonalna, nie powinna odstawać od Twojej konkurencji. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kreatorów stron! Zapewniają one wszystko, co niezbędne do stworzenia strony (a nawet oferują wiele więcej), którą następnie będziesz mógł swobodnie zarządzać nie ponosząc dużych kosztów.
Wystarczy, że spojrzysz na plany w ofercie BOWWE. W jednym planie masz dosłownie wszystko, to co wymieniałem wcześniej, omawiając poszczególne koszty tworzenia strony. Hosting, SSL, responsywność… wszystko to wlicza się w stały koszty jednego planu, które możesz ponosić miesięcznie lub rocznie. To całkiem wygodna opcja, nie sądzisz?
Nie jesteś pewny, czy jesteś w stanie stworzyć samodzielnie taką stronę, jakiej potrzebujesz? Nie musisz się tym martwić! Kreatory stron są narzędziami no-code, co oznacza, że nie musisz posiadać wiedzy IT, aby rozwijać dzięki nim Twój biznes. Co więcej - w BOWWE masz do wyboru ponad 200+ szablonów, które powstały na podstawie dogłębnych analiz branż, do których są skierowane. Oznacza, to, że możesz stworzyć stronę, lepszą i skuetcnziejszą od Twojej konkurencji!
Już teraz załóż darmowe konto w BOWWE i zrealizuj Twoją wymarzoną wizję strony - szybko, skutecznie i za darmo. A kiedy stwierdzisz, że jesteś gotowy poszerzyć Twoje cele biznesowe i efektywnie je realizować, przejdź na plan, który pozwoli Ci jeszcze lepiej rozwinąć Twój biznes!
Stwórz własną stronę już dziś!
Zaczynamy!
Koszty stworzenia strony - FAQ
Jaki jest średni koszt strony internetowej?
Średni koszt stworzenia strony internetowej może wynosić średnio od 100$ do nawet $10,000. Koszt zależy od wielkości, formatu strony, jak również dodatkowych usług (integracje, dodatkowe funkcjonalności, rodzaj hostingu).
Ile kosztuje strona internetowa miesięcznie?
Miesięczny koszt strony może wynosić od $5 do $125. Koszt jest zależny od jej wielkości i rodzaju pracy, jakiej są na niej miesięcznie wykonywane np. aktualizowanie treści.
Czy mogę zrobić stronę internetową za darmo?
Jest to możliwe. Wiele kreatorów stron pozwala na samodzielnie stworzenie darmowej strony. Musisz jednak pamiętać, że taka strona zawsze będzie wprawdzie miała liczne ograniczenia, przez co nie zapewni Ci wielu dodatkowych benefitów. Wciąż, jest to i tak lepsze rozwiązanie niż zupełna nieobecność firmy w internecie.
Jak bezpłatnie stworzyć stronę internetową?
Możesz skorzystać z kreatorów stron, które oferują możliwość darmowego stworzenia strony. Koniecznie sprawdź jednak, co oferują w swoich planach, gdyż bez takich rzeczy jak np. hosting, Twoja strona nie będzie mogła pójść “live”.
Co jest tańsze: stworzyć stronę samodzielnie czy zapłacić komuś za jej wykonanie?
Stworzenie strony samodzielne będzie o wiele tańsze niż zlecenie jej stworzenie agencji czy programiście. Kreatory stron oferują plany od 0$ do $50 miesięcznie, które zawierają wszystko, co potrzeba do stworzenia taniej, ale profesjonalnej strony internetowej.
Karol jest przedsiębiorcą i założycielem 3 startupów, w ramach których doradzał kilkuset firmom. Odpowiadał również za projekty największych instytucji finansowych w Europie, warte powyżej 50 milionów euro. Ma dwa tytuły magisterskie, jeden z informatyki, a drugi z zarządzania, które uzyskał podczas studiów w Polsce i w Portugalii. Swoje doświadczenie zdobywał w Dolinie Krzemowej oraz podczas prowadzenia firm w wielu krajach m.in. w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Od ponad dziesięciu lat pomaga startupom, instytucją finansowym, małym i średnim firmom usprawniać ich funkcjonowanie poprzez cyfryzację.