13 Tricków Jak Stworzyć Przyciągający Meta Opis (Przykłady!)
Autor: Karol Andruszków
Czy wiesz, czym jest meta opis i jaką rolę odgrywa dla Twojej strony? Chciałbyś dowiedzieć się, jak pisać świetne meta opisy zgodnie z wytycznymi wyszukiwarek, ale nie masz czasu na naukę SEO? Nie musisz być ekspertem, aby skutecznie pozycjonować swoją. Tworząc chwytliwy tytuł i zachęcający meta opis, szybko będziesz mieć szansę na zdobycie miejsca na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google. Od czego zacząć?
Czym jest meta opis?
Meta opis (ang. meta description) to element, który pomaga zidentyfikować Twoją stronę internetową i Twoje treści w wyszukiwarkach. Inaczej mówiąc, jest to krótkie podsumowanie ich zawartości. Treść meta opisu wyświetla się na stronie wyników wyszukiwania SERP (ang Search Engine Results Page), na którą użytkownik jest przekierowany po wpisaniu konkretnego zapytania. Możesz go zlokalizować pod meta tytułem i adresem URL. Oto przykład:
Przykład meta opisu z bowwe.com.
Meta opis vs. meta tytuł - czym się różnią?
Pamiętaj, aby nie mylić meta opisu (ang. meta description) z meta tytułem (ang. meta title), który jest nagłówkiem wyświetlanym na liście wyników w wyszukiwarkach, tuż nad opisem. Meta tytuł to pierwsze co rzuca się użytkownikowi w oczy, zanim wejdzie na stronę. W przeciwieństwie do opisu, meta tytuł jest traktowany jako czynnik rankingowy. Od jego długości i zawartości, zależy Twoja pozycja w wyszukiwarce
Z kolei meta opis to mniejszy pod kątem pikseli, aczkolwiek dłuższy tekst, który stanowi rozszerzenie tytułu. Pamiętaj, że mimo iż nie jest czynnikiem rankingowym, to meta opis razem z meta tytułem tworzą spójną całość i mogą stać się częścią strategii pozycjonowania. Odpowiednio napisane zachęcają użytkowników do wejścia na stronę.
Grafika pokazująca, z czego składa się wynik wyszukiwania
Do czego służy meta opis?
Meta opis to krótka, tekstowa wizytówka strony. Powinien on przede wszystkim przykuć uwagę użytkownika i zachęcić do wejścia na stronę. Jeśli użytkownik przeczyta informujący, klarowny, a jednocześnie ciekawy opis to poczuje się zachęcony do działania i zwiększy się prawdopodobieństwo, że wejdzie na stronę.
Jak znaleźć meta opis na stronie internetowej?
Możesz sprawdzić meta opis na każdej stronie. Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy i wybierzesz, którąś z dwóch opcji: “Wyświetl źródło strony” lub “Zbadaj”. Przeważnie meta opis powinien znajdować się na początku kodu strony w części <head>.
Instrukcja jak sprawdzić opis meta w kodzie strony.
Meta opis - długość, ilość znaków i pikseli
W przypadku meta opisu oraz meta tytułu, ważniejsza jest nie liczba znaków, lecz ich maksymalna szerokość. To dlatego, że jeśli meta opis przekroczy 600 pikseli szerokości, wyszukiwarka automatycznie go skróci, a to nie wygląda profesjonalnie. Miej również na uwadze, że nie każdy znak ma taką samą szerokość np.: litery W i M są szersze niż litera I.
Z tego powodu zawsze sprawdzaj, ile pikseli ma Twój meta opis. Najlepiej, jeśli Twój meta opis będzie się składał z 1-2 zdań o maksymalnej szerokości 600 pikseli. Jeśli chodzi o znaki to specjaliści SEO sugerują, by nie przekraczać 155 znaków ze spacjami. Taka liczba daje bezpieczny zapas, gwarantujący że nie przekroczysz max. szerokości 600 px.
⚡ BOWWE Tip:
Zawsze sprawdzaj czy Twój meta opis wyświetla się poprawnie na komputerach, jak i na mobilnych urządzeniach.
Czy meta opis ma wpływ na pozycjonowanie?
Nie. Przynajmniej nie bezpośrednio. Od zmiany algorytmu Google kilka lat temu, meta opis nie ma wpływu na pozycjonowanie. Z tego powodu niektórzy sądzą, że jest on niepotrzebny i nie warto go tworzyć. Nie jest to właściwe podejście. Nawet jeśli meta description nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie, to wciąż nie można go lekceważyć
Na co faktycznie wpływa meta opis?
Meta opis ma realny wpływ na zwiększenie CTR (ang. Click Through Rate), czyli współczynnika klikalności. Skuteczny meta opis streszcza zawartość strony, co pomaga osobie przeglądającej wyniki w wyszukiwarce podjąć decyzję, czy chce ona zajrzeć na konkretną stronę, czy też może powinna skierować się w inne miejsce.
Meta opis wraz z meta tytułem odgrywają ogromną rolę w przyciąganiu uwagi odbiorców. To dzięki ich unikalności i wartościowej treści użytkownik wybierze naszą stronę pośród wielu innych. Meta opis nie tylko zachęca do odwiedzenia strony, ale również informuje, co się na niej znajdue. Są to wystarczająco ważne powody, aby dbać o poprawność Twoich meta opisów.
Pamiętaj — strona nie musi znajdować od razu się wysoko w rankingu wyszukiwarki, aby być bardzo dobrze postrzegana przez odwiedzających. Jeśli witryna będzie cieszyć się popularnością, algorytmy wyszukiwarek z czasem również określą ją jako wartościową. A więc skuteczny meta opis może znacznie wpłynąć na widoczność Twojej witryny w wynikach wyszukiwania.
Co się stanie, jeśli zignorujesz meta opis?
Jeśli nie umieścisz na stronie swojego meta opisu, stworzysz go za krótki czy niepasujący do zawartości strony, to wyszukiwarki takie jak Google samodzielnie wygenerują opis, pobierając losową treść z Twojej strony.
Przykładowy meta opis stworzony przez Google.
Dlaczego lepiej tego unikać? Wyszukiwarka, wybierając samodzielnie meta opis, dobiera go przeważnie na podstawie słowów kluczowych. Przez to meta opis zostaje tworzony z fragmentów zawartości strony, które zawierają owe słowa kluczowe. Z tego powodu opisy tworzone przez wyszukiwarki rzadko potrafią przekazać prawdziwą wartość strony. Nie mówiąc już o tym, iż często nie mają one większego sensu. Musisz być więc świadomy, że rezygnując z dodania meta opisu, tracisz szansę na poprawę widoczności swojej strony w wynikach wyszukiwania.
13 skutecznych wskazówek, jak stworzyć świetny opis meta
1. Nie przekraczaj limitów znaków
Przykładowy meta opis - Amazon.
Treść meta opisu nie powinna przekraczać 155-160 znaków ze spacjami. Oczywiście, że można ten limit przekroczyć, ale jeśli się to zrobisz, to Twój meta opis nie wyświetli się użytkownikowi w całości. Czyli będzie: wyglądać mało profesjonalnie i przekazywać tylko część tego, co mógłby. Choćby z tego powodu nie warto ryzykować większą długością opisu i trzymać się w limicie 160 (a nawet 155, jak zalecają specjaliści SEO) znaków.
2. Zwracaj się bezpośrednio do odbiorcy
Przykładowy meta opis - H&M.
Zrezygnuj ze zwrotów grzecznościowych typu “Pan”, “Pani”. Zwracaj się bezpośrednio do odbiorcy i postaraj się nie używać formy biernej. Zmotywuj go do działania i przekonaj go, że Twoja strona ma dokładnie to, czego potrzebuje. Bądź pewny siebie, ale również pokaż odbiorcy, że go rozumiesz i chcesz mu pomóc. Wydawaj konkretne polecenia, zamiast - “Postaraj się trzymać w limicie znaków”, użyj - “Nie przekraczaj limitu znaków”. Dzięki temu Twoje treści będę łatwiejsze do zapamiętania dla odbiorcy i masz również większą szansę, że postąpi on wedle tego, co napisałeś.
3. Dostosuj meta opis do zawartości treści
Meta opis musi dokładnie przekazywać co zawiera strona, którą prezentuje i dlaczego użytkownik powinien ją odwiedzić. Nie skupiaj się tylko na słowach kluczowych czy marketingowym przekazie. Poświęć uwagę, aby jak najlepiej zaprezentować samą zawartość strony. Tylko w takim przypadku tworzenie meta opisu ma sens.
4. Pisz zwięźle i rzeczowo
Pamiętaj, aby meta opis był krótki, treściwy oraz odzwierciedlał (lub streszczał) zawartość strony, do której się odnosi. Meta description powinien być zgodny z ogólną treścią oraz charakterem strony. Adekwatny kontekst jest kluczem do Twojego sukcesu.
5. Skup się na przekazie
Przykładowy meta opis - BOWWE Blog.
Skuteczny meta opis powinien budować w głowie użytkownika prosty przekaz: "To jest strona, której szukam!". Powinien mieć również wartość informacyjną, dlatego nie należy przekłamywać rzeczywistości. Najlepiej, jeśli w jasny sposób określisz, co znajduje się na Twojej stronie. Jeśli użytkownik szuka właśnie tego, bez wahania kliknie odnośnik.
6. Używaj słów kluczowych
Wpisane w wyszukiwarkę słowa, które jednocześnie występują w meta opisie strony, zostają automatycznie pogrubione. Czym to skutkuje? Więcej pogrubionych słów na pewno zwróci uwagę odbiorcy! Całość musi jednak wyglądać naturalnie. Nie pozwól, aby doszło do upychania słów kluczowych na siłę (ang. keyword stuffing)! Przypadkowy zlepek słów nigdy nie będzie atrakcyjny ani dla użytkownika, ani wyszukiwarki. Co więcej, takie działanie może spowodować odwrotny skutek od oczekiwanego - znaczne obniżenie pozycji Twojej witryny, ze względu na kary nałożone przez wyszukiwarki.
⚡ BOWWE Tip:
Aby wzbogacić Twój meta opis uzupełnij go o Power Words, które wywołują w ludziach silne emocje. Odkryj pełną listę Power Words, których powinieneś użyć w Twoich meta opisach!
7. Zadbaj o unikalność meta opisu
Upewnij się także, że każda podstrona ma ustawiony inny meta opis. Wyszukiwarki nie lubią zduplikowanego, powtarzającego się contentu. Może to spowodować kanibalizację treści, czyli sytuację, kiedy w wynikach wyszukiwania na jedno słowo kluczowe Twoje podstrony rywalizują między sobą. Dlatego zawartość danej podstrony powinna być więc określona unikatowym i wartościowym opisem.
Stwórz własną stronę już dziś!
Zaczynamy!
8. Zastosuj Call-To-Action (wezwanie do działania)
Przykładowy meta opis - Disney World.
Postaraj się podejść do tworzenia meta opisu kreatywnie. W końcu Twój opis powinien wyróżniać się na tle innych i przyciągnąć użytkownika do wejścia na stronę i podjęcia ważnych dla Ciebie działań. A więc postaraj się zaangażować użytkownika. Używaj w tym celu słów, które przemówią do jego wyobraźni i skłonią do działania. Jak może brzmieć przykładowe wezwanie do działania (ang. Call-To-Action)? „Przekonaj się”, „Sprawdź”, „Poznaj nas”, „Dowiedz się więcej”.
9. Aktualizuj informacje
Przykładowy meta opis - NA-KD.
Tak jak w przypadku wszystkich treści na Twojej witrynie, meta opis również powinien być aktualizowany. Nie musisz więc ograniczać się do ogólnego opisu podsumowującego Twoje usługi/produkty. Ciekawym pomysłem jest zawarcie informacji o obecnej ofercie lub promocji. To z pewnością zainteresuje Twoich odbiorców!
10. Zawrzyj istotne informacje
Meta opis wcale nie musi być typowym ogólnym zdaniem. To także dobre miejsce, aby utrwalić i uporządkować ważne informacje dla Twoich odbiorców. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieścić dane kontaktowe, typu adres, numer telefonu lub nazwisko autora (w przypadku bloga).
11. Inspiruj się
Zobacz, jak robi to Twoja konkurencja i bierz przykład z najskuteczniejszych rozwiązań. Czytaj i analizuj meta opisy innych w ramach inspiracji. Dzięki temu zobaczysz, co działa najlepiej na użytkowników oraz jakie panują obecnie trendy.
12. Wyróżnij swój meta opis
Przykładowy meta opis - getemoji.
Jeśli chcesz, aby Twoja witryna rzucała się w oczy, zastosuj emotikony. Taki zabieg z pewnością wyróżni Cię na tle konkurencji, a przy okazji wpłynie na przyjazny odbiór Twojej witryny. Oczywiście, pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością emotikon. Ich celem ma być jedynie podkreślenie przekazu. Zbyt duża ilość może wywołać odwrotny skutek i zaburzyć komunikat. Pamiętaj też, aby używać ich, tylko jeśli w pasują do Twojego stylu komunikacji.
13. Wykorzystaj marketingowy potencjał meta opisów
Przykładowy meta opis - BOWWE.
Meta opis określa się jako doskonałe narzędzie reklamowe. Aby stworzyć opis, który przemówi do odbiorcy i skłoni go do wejścia na stronę, należy postawić się na miejscu użytkownika. Potencjalny odbiorca musi mieć pewność, że ma do czynienia z witryną, która jest wiarygodna i która pozwoli mu uzyskać określone informacje. Zawsze należy uważać, aby nie reklamować się zbyt nachalnie, gdyż może to zniechęcić użytkowników. Dobry meta opis jedynie rozbudza ciekawość użytkownika i zapewnia, że po wejściu na stronę znajdzie satysfakcjonującą odpowiedź.
Google i inne wyszukiwarki nie pokazują stworzonego przez mnie meta opisu. Jak to naprawić?
Może się zdarzyć, że pomimo tego, iż masz stworzony meta opis do konkretnej strony, wyszukiwarka nie będzie go pokazywać. Zamiast tego będzie prezentować użytkownikom zaciągnięty fragment tekstu z danej strony.
Dlaczego się tak dzieje? Wyszukiwarka pracuje tak, aby pokazywać użytkownikom treści, które jak najlepiej odpowiadają na ich zapytania wpisane w wyszukiwarkę. Z tego powodu wyszukiwarka może czasami uznać, że proponowany przez Ciebie meta opis nie odpowiada na nie wystarczająco dobrze. Jest jeszcze możliwość, że tak mocno skupiłeś się na samej promocji np. Twojego produkty, że meta opis przestał odzwierciedlać faktyczną zawartość strony. Inną opcją jest zbyt generyczny meta opis. Czasami zwyczajnie z braku czasu (lub chęci) ludzie albo kopiują meta opis z innej treści, albo używają takiego samego wzoru, tylko lekko go zmieniając. Wtedy wyszukiwarka może stwierdzić, iż jej opis będzie bardziej wartościowy dla odbiorcy.
Czy da się to zmienić? I tak, i nie. Nie ma możliwości, aby całkowicie zablokować Google możliwości zmiany Twojego meta opisu. Można jednak próbować jak najbardziej zminimalizować prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji. W takim wypadku trzeba bardziej dopasować meta opis do zapytania, na które ma odpowiadać. Im lepiej uda Ci się zgrać treść meta opisu z danym zapytaniem, tym większe są szanse na to, że wyszukiwarka go pokaże. Jeśli np. twoja strona odpowiada na wiele fraz kluczowych, to warto się zastanowić czy nie lepiej byłoby rozdzielić zawartej na niej treści na więcej stron (np. taka sytuacja może się zdarzyć w przypadku pisania rozległego artykułu z wieloma wątkami).
Uwaga! Upewnij się również, czy powodem niepokazywania przez Google Twojego meta opisu nie są problemy techniczne. Sprawdź, czy nie masz błędów w kodzie strony. Skontroluj też, czy aby na pewno strona, która nie ma Twojego opisu, została zaindeksowana przez Google. Możesz to zrobić w Google Search Console.
⚡ BOWWE Tip:
Staraj się być zawsze na bieżąco z jakimikolwiek zmianami zachodzącymi w algorytmach Google i innych wyszukiwarek. Dzięki temu będziesz wiedział i rozumiał, czemu nagle wyniki Twojej strony mogą się zauważalnie zmieniać i szybko na to zareagujesz!
Jak umieścić meta opis?
Meta opis możesz opublikować na dwa sposoby:
1) Manualnie
W tym rozwiązaniu dodajesz meta opis bezpośrednio w kodzie strony. Wystarczy, że wybierzesz stronę, którą chcesz edytować i dodasz w nagłówku <head> . Przykład możesz zobaczyć poniżej.
Instrukcja jak dodać meta opis do kodu strony.
2) Poprzez sekcję SEO
Jeśli np. publikujesz swoje treści poprzez np. website builder czy system CMS to w większości przypadków natkniesz się na całe sekcje SEO z gotowymi do wypełnienia rubrykami (bez konieczności ingerowania w kod strony). W BOWWE taką sekcję wypełnisz w bardzo prosty i intuicyjny sposób.
Instrukcja jak dodać meta opis do strony w BOWWE Builder.
Meta opis - podsumowanie
Podsumujmy, co na temat meta opisów powinieneś zapamiętać z tego artykułu:
→ Meta opis stanowi nieodłączną część wyniku każdego wyniku wyszukiwania (ang. search snippets) oraz znajduje się w kodzie strony;
→ Jest rozszerzeniem tytułu strony (ang. meta title);
→ Jest to zwięzły i unikatowy opis zawartości danej strony;
→ Odpowiednio sformułowany powinien zachęcać użytkowników do wejścia na stronę;
→ Properly formulated, it should encourage users to enter the website;
→ Meta opis nie wpływa na SEO i pozycję w rankingu wyszukiwania, ale ma duże znaczenie dla użytkowników - dlatego powinien świetnie się prezentować.
Dobrze napisany meta opis stanowi ważny aspekt w podnoszeniu ruchu Twojej strony oraz jej CTR (Click-Through-Rate). Upewnij się, że nigdy nie będziesz go lekceważyć i będzie dbać o jego unikalność. Meta opis jest dla użytkowników wyznacznikiem wartości strony. To na jego podstawie decydują się oni na zapoznanie się z jej zawartością. Dlatego twórz meta opisy według wymienionych w tym artykule wskazówek i podnoś swoją widoczność w sieci!
Pobierz instrukcję!
Przeczytaj również:
Karol jest przedsiębiorcą i założycielem 3 startupów, w ramach których doradzał kilkuset firmom. Odpowiadał również za projekty największych instytucji finansowych w Europie, warte powyżej 50 milionów euro. Ma dwa tytuły magisterskie, jeden z informatyki, a drugi z zarządzania, które uzyskał podczas studiów w Polsce i w Portugalii. Swoje doświadczenie zdobywał w Dolinie Krzemowej oraz podczas prowadzenia firm w wielu krajach m.in. w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Od ponad dziesięciu lat pomaga startupom, instytucją finansowym, małym i średnim firmom usprawnić ich funkcjonowanie poprzez cyfryzację.