Zadaj te pytania klientowi, przed rozpoczęciem projektu! 

Tytułowa grafika do artykułu "Pytania do klienta"

Dobra komunikacja z klientem to klucz do sukcesu każdego projektu. Przemyślane pytania pozwalają projektantom dobrze poznać klienta i zrozumieć potrzeby klienta już na samym początku współpracy. Profesjonaliści potrafią wykorzystać uzyskane informacje, aby pomóc swoim klientom podejmować lepsze decyzje i zaproponować im rozwiązania bardzo dobrze skrojone pod ich potrzeby…z których klienci nie zawsze mogą zdawać sobie sprawę! 

 

Przygotowałem dla Ciebie listę niezbędnych pytań, które koniecznie musisz zadać klientowi przed rozpoczęciem projektu. Dzięki temu obierzesz właściwy kierunek podczas realizacji projektu i dostarczysz klientowi rezultaty przewyższające jego oczekiwania!

Dlaczego musisz zrozumieć klienta przed startem projektu? 

Każda praca nad projektem wymaga etapu researchu. Twoim zadaniem jest poznanie klienta, jego firmy, a także produktów i usług, które oferuje. Najłatwiej zrobić to poprzez dobrze sformułowane pytania. Im lepsze zrobisz rozeznanie, tym łatwiej pójdzie cały proces projektowania. Zrozumienie potrzeb klienta na samym początku pozwoli Ci zapobiec wielu nieporozumieniom. Unikniesz wprowadzania zbyt wielu poprawek, czy finalnego braku akceptacji Twojej pracy.     

14 kluczowych pytań do klienta, które gwarantują udany projekt

Grafika z napisem "14 kluczowych pytań do Twojego klienta"

Zanim jeszcze przygotujesz wycenę, musisz uzyskać garść kluczowych informacji na temat firmy, dla której wykonujesz zlecenie. Oto lista pytań, bez których nie warto rozpoczynać współpracy z klientem. Uzyskane odpowiedzi pomogą Ci skonstruować świetny brief, czy sporządzić umowę. Dzięki tym pytaniom unikniesz nieporozumień co do wymagań klienta, i dostarczysz projekt, który będzie w pełni zgodny z jego wizją. 

1. Jaki jest cel projektu?

Zrozumienie tego, co klient chce osiągnąć i jaką rolę ma spełnić projekt, jest absolutnie kluczowe przed przystąpieniem do projektowania. Koniecznie musisz więc dowiedzieć się, jakie jest ogólne założenie klienta i poznać jego oczekiwania wobec projektu. Czy firma przechodzi rebranding i potrzebuje stworzenia zupełnie nowego wizerunku? A może klient chce ulepszyć kilka elementów identyfikacji wizualnej marki i wystarczy jedynie odświeżyć istniejące już pomysły? 

 

Przykładowo, jeżeli Twoim zadaniem jest dostarczenie logotypu, zapytaj, czy klient oczekuje opracowania projektu od zera, czy może woli unowocześnić obecne logo. Jasno wytyczone cele na wczesnym etapie projektowania pomogą Ci uniknąć dodatkowej ilości pracy i późniejszych zmian.

2. Jakie jest przeznaczenie projektu? 

Przed rozpoczęciem pracy nad projektem, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób klient chce go wykorzystać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie sprawdzi się na różnych kanałach i mediach. Inaczej przecież będzie wyglądać projektowanie grafik na portale społecznościowe, szaty graficznej na stronę www, a jeszcze inaczej zaprojektowanie ulotek do druku. Ustal więc z klientem, czy potrzebuje materiałów drukowanych, czy może jego firma działa jedynie w Internecie.

 

Przykładowo, jeżeli stworzyłeś wizytówkę digitalową, a klient dodatkowo życzy sobie tę samą grafikę w wersji drukowanej, musisz dostosować format projektu do druku. Klient może nie zdawać sobie sprawy, że taką wiedzę należy przekazać grafikowi przed rozpoczęciem projektowania. Dlatego, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości, jak najwcześniej dowiedz się, jakie jest główne przeznaczenie projektu.

3. Jakie są główne wytyczne projektu?

Grafika z szablonem od BOWWE

Podstawowe pytanie, bez którego nie możesz rozpocząć pracy nad żadnym projektem. Ustal wszystkie techniczne szczegóły, takie jak wymiary grafik, format, czy ilość stron. W przypadku projektów drukowanych należy jeszcze dodatkowo zapytać o specyfikacje druku. Niezwykle ważne jest też uzgodnienie terminu zakończenia projektu. Często klienci nie zdają sobie sprawy z czasu, jaki jest potrzebny na wykonanie projektu, a potrzebują szybkiej realizacji zlecenia.

 

Warto więc przed rozpoczęciem projektowania oszacować czas pracy i ustalić deadline. Nie bój się też zapytać o budżet, jaki klient chce poświęcić na wykonanie projektu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy możesz pozwolić sobie na wdrożenie zaawansowanych pomysłów, czy lepiej postawić na minimalizm.

4. Jaki problem powinien rozwiązać projekt?

Firma odnotowała brak kontaktu odwiedzających na firmowej stronie? Przeanalizuj, czemu tak się stało. Być może jest to spowodowane mało atrakcyjną szatą graficzną lub słabo widocznym przyciskiem wzywającym do działania (ang. CTA, czyli Call-To-Action). Zastanowów się, w jaki sposób zaprojektować tę podstronę, aby zachęcić użytkowników do wypełnienia formularza kontaktowego. Skupienie się na rozwiązaniu konkretnego problemu podczas projektowania pomoże Ci uzyskać lepsze rezultaty Twojej pracy.

5. Jak wyglądały próby rozwiązania tego problemu w przeszłości? 

Jeżeli zidentyfikujesz już obszar, który wymaga poprawy, zapytaj, czy klient podejmował wcześniej próby rozwiązania danego problemu. Dzięki temu dowiesz się, dlaczego jego działania nie odniosły oczekiwanych rezultatów. Pozwoli Ci to zrozumieć, co jest prawdziwą przyczyną trudności, z jakimi zmaga się firma. Wiedza o tym, co się udało, a co nie, jest niezwykle ważna. Zadając to pytanie, możesz dowiedzieć się, jakie rozwiązania się nie sprawdziły.

 

Poznanie przyczyn wcześniejszej porażki klienta pozwoli Ci uniknąć powielania tych samych błędów. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, jakie pomysły warto rozwinąć, a które lepiej od razu odrzucić. 

6. Jaka jest identyfikacja wizualna marki?

Czy firma posiada swoje logo i kolory marki, czy może musisz wszystko tworzyć od zera? Nawet jeśli projektujesz dla świeżo założonej firmy, nie wolno Ci pominąć tego pytania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dla danej organizacji istnieje już jakiś format tworzenia projektów graficznych. Twoim zadaniem jest poznanie wytycznych dotyczących projektowania i stylu.

 

Koniecznie zapytaj, czy firma może udostępnić Ci księgę znaku z firmowymi logotypami, fontami oraz kolorystyką marki. Dobrym pomysłem będzie też zapoznanie się z poprzednimi projektami. Pomoże Ci to zapewnić spójność wizualną marki, a także zidentyfikować które obszary projektowania wymagają poprawy. 

7. Jaki charakter powinien oddawać projekt?

Grafika z przykładowym moodboardem

Koniecznie zapytaj klienta o charakter projektu – czy grafika ma być casualowa, humorystyczna, czy raczej formalna? Jakie emocje powinien wywołać u odbiorcy Twój projekt? Zadanie tego pytania uchroni Cię przed popełnieniem gafy i oddaniem projektu, który w ogóle nie pasuje do kontekstu. Musisz upewnić się, że stworzony przez Ciebie projekt oddaje prawdziwy charakter marki.

 

Jeżeli projektujesz dla firmy z branży finansów lub prawa, klient z pewnością będzie zadowolony, widząc stonowane kolory i klasyczną stylistykę. Jeżeli jednak Twój klient prowadzi linię odzieży dziecięcej, sprawdzą się jaskrawe kolory i zabawny font. Dobrym pomysłem przed rozpoczęciem pracy jest zaprezentowanie klientowi tzw. moodboard’u, czyli tablicy pomysłów i inspiracji, które oddadzą charakter projektu.

8. Jaka jest historia i misja firmy?

To pytanie pomoże Ci zdobyć ogólny zarys funkcjonowania działalności klienta. Odpowiedź na to pytanie powinna być fundamentem, od którego można zacząć projekt. Poznanie historii marki oraz jej założycieli jest kluczowe do stworzenia dobrego projektu. Koniecznie zapytaj jaka misja przyświeca firmie i jakie są wartości, którymi się kieruje. Te podstawowe informacje to baza do rozpoczęcia każdego twórczego procesu. Dzięki temu możesz stworzyć unikalny projekt, który będzie nawiązywać do historii marki Twojego klienta.

9. Opisz swoją markę w kilku słowach

Poproś klienta, aby krótko opisał swoją markę za pomocą kilku przymiotników lub przedstawił Ci firmowy slogan, czy motto. Dzięki temu klient zwięźle i klarownie przedstawi, jak chce, aby inni postrzegali jego markę. A Tobie będzie dużo łatwiej podjąć dobre decyzje dotyczące stylistyki projektu.

 

Przykładowo, jeżeli klient opisze swoją firmę jako nowoczesną, innowacyjną i idącą z duchem technologii, możesz wybrać do projektu futurystyczne fonty. Twój klient jest fotografem i chce zakomunikować, że jego marka jest tradycyjna i pomaga łączyć pokolenia? Za pomocą odpowiednich kolorów i technik możesz stworzyć projekt, który podkreśli właśnie takie wartości.

Stwórz własną stronę już dziś! 

Skorzystaj z niezawodnego i efektywnego kreatora stron, dzięki któremu stworzysz stronę, która będzie przyciągać klientów

Zaczynamy!

10. Kim są najwięksi konkurenci firmy?

Pytanie klientów o ich największych konkurentów jest dobrym sposobem na przeanalizowanie, jakiego poziomu projektowania oczekuje klient. Zawsze możesz skorzystać z listy konkurentów swojego klienta i samodzielnie stworzyć tzw. benchmark, czyli zestawienie mocnych i słabych stron konkurencji oraz porównanie ich do firmy Twojego klienta.

 

Przeprowadzenie tak szczegółowej analizy konkurencji, pomoże Ci wyłapać różnice i dostrzec obszary, które wymagają poprawy. Dzięki temu Twój projekt pomoże klientowi zrównać się, a nawet prześcignąć konkurencję.

11. Co odróżnia firmę od konkurencji?

Dowiedz się, co sprawia, że firma Twojego klienta jest wyjątkowa. Co ich wyróżnia na tle konkurencji? Czy pomagają klientom oszczędzać czas i pieniądze? Przed przystąpieniem projektowania koniecznie musisz poznać największe zalety produktów lub usług z oferty Twojego klienta. Te informacje pozwolą Ci przygotować projekt tak, aby przedstawić daną markę w jak najlepszym świetle. 

12. Kim są główni odbiorcy?

Grafika z możliwymi odbiorcami projektu

Projektując, pomagasz swojemu klientowi budować Jego markę. Należy więc poznać szczegółowo grupę docelową Twojego klienta. Projektujesz dla sklepu z odzieżą sportową? Jest mnóstwo sportów i wiele typów sportowców- zapytaj więc, do kogo konkretnie klient kieruje swoją ofertę. Może jego odbiorcami są tylko biegacze? Klient oferuje kursy i szkolenia?

 

Zadając odpowiednie pytania na temat grupy docelowej, będziesz w stanie stworzyć projekt dostosowany do potrzeb odbiorców firmy. Następnie możesz wykorzystać zdobyte informacje i stworzyć personę potencjalnego klienta, do którego będziesz kierować swój przekaz w projekcie. 

13. Jak zmierzyć efektywność projektu?

Odpowiedź na to pytanie posłuży Ci jako baza to ustalenia kluczowych wskaźników efektywności projektu, tzw. KPI. Są to konkretne i mierzalne osiągnięcia, dzięki którym można stwierdzić, czy projekt odniósł pozytywny wpływ na wyniki sprzedażowe firmy. Przykładowo może to być więcej pozytywnych opinii od klientów, czy wzrost liczby rejestracji na newsletter. Posiadanie odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci stworzyć projekt, który zachwyci Twojego klienta i spełni Jego cele biznesowe. 

14. Jak prowadzić komunikację podczas współpracy? 

Koniecznie ustal z klientem sposób i częstotliwość komunikacji. Pozwoli Ci to uniknąć nieporozumień i usprawni pracę nad projektem. Podczas gdy niektórzy klienci są otwarci na regularne informacje zwrotne dotyczące edycji i aktualizacji, nie każdy ma czas na częstą komunikację. Ustal więc z klientem:

 

 a) Jak często chcą otrzymywać raporty na temat postępów projektu?

 

b) W jaki sposób (plikach i formatach) będą wyglądać potrzebują raportów?

 

 c) Jaki jest preferowany sposób komunikacji? E-mail, rozmowa telefoniczna, czy Skype?

 

d) Godziny dostępności

 

e) Osoby z firmy wyznaczone do kontaktu

 

Zrozumienie, w jaki sposób ma przebiegać współpraca pomoże Ci bardziej skupić się na projektowaniu, czy zaplanować przerwy. W ten sposób możesz lepiej kontrolować swoją pracę.

Wykorzystaj zdobytą wiedzę, aby tworzyć jeszcze lepsze projekty

Każdy proces projektowy powinniśmy rozpocząć od poznania klienta, jego firmy oraz celów projektu. Jest to najważniejszy etap projektowania. Im lepiej na początku zrozumiesz firmę oraz samego klienta, tym łatwiej będzie Ci się później z nim porozumieć. Bezbłędna komunikacja przyspieszy realizację projektu i zagwarantuje satysfakcję ze współpracy dla obu stron. Odpowiednie pytania do klienta nakierują Cię na najważniejsze aspekty projektu. Mam nadzieję, że wykorzystasz zdobytą wiedzę, aby lepiej poznać potrzeby swoich klientów. Powyższa lista pytań posłuży Ci jako niezwodny kwestionariusz, który warto wykorzystać, zwłaszcza na pierwszym etapie współpracy z klientami. Pozwoli Ci to tworzyć doskonałe projekty zgodnie z oczekiwaniami klientów. 

Potrzebujesz więcej pomocniczych pytań do klienta?  

Poproś klienta o odpowiedzenie na pytania zawarte we wzorze brieftu strony i stwórz projekt, który przewyższy jego oczekiwania! 

Pobierz brief!

Przeczytaj również: 

Karol Andruszków
CEO BOWWE
Uśmiechnięty mężczyzna

Karol jest przedsiębiorcą i założycielem 3 startupów, w ramach których doradzał kilkuset firmom. Odpowiadał również za projekty największych instytucji finansowych w Europie, warte powyżej 50 milionów euro.

 

Ma dwa tytuły magisterskie, jeden z informatyki, a drugi z zarządzania, które uzyskał podczas studiów w Polsce i w Portugalii. Swoje doświadczenie zdobywał w Dolinie Krzemowej oraz podczas prowadzenia firm w wielu krajach m.in. w Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Od ponad dziesięciu lat pomaga startupom, instytucją finansowym, małym i średnim firmom usprawnić ich funkcjonowanie poprzez cyfryzację.

Gotowy do zbudowania własnej strony internetowej?

Nie martw się, pomożemy Ci! Możemy też to zrobić za Ciebie!

Zacznij teraz
banner image
1
Promocja ważna jeszcze:

Godziny

Minuty

Sekundy

Niepowtarzalna oferta tylko przez 48 godzin!

TYLKO TERAZ: 3 lata za mniej niż 1 rok!

Oferta dla nowych kont na najlepszy kreator wg użytkowników AppSumo

TYLKO TERAZ PRZEZ 48H: oferta na 3 lata za mniej niż 1 rok!
price background
oszczędź aż
2 953 zł
sprawdź teraz
bowwe robot